czwartek, 30 marca, 2023

Bierzemy sprawy w swoje ręce

Odkręcamy pandemię strachu

SZWAJCARIA NIE ZATWIERDZIŁA STOSOWANIA SZCZEPIONEK. WIELE WĄTPLIWOŚCI

Stan na dzień 19.12.2020: Szwajcaria jednak dopuszcza szczepionki na covid. Swissmedic potrzebował niespełna dwóch tygodni dni na zmianę zdania i dogłębne zbadanie jakości i bezpieczeństwa szczepionek.

„Zgodnie z danymi ocenionymi przez Swissmedic, poziom ochrony zapewniany siedem dni po drugim wstrzyknięciu szczepionki przekracza 90 proc. Jest to pierwsza na świecie autoryzacja w ramach zwykłej procedury” – czytamy w oświadczeniu.
Więcej na:
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-12-19/szwajcaria-nadzor-farmaceutyczny-zatwierdzil-pierwsza-szczepionke-na-covid-19/

 

Stan na dzień 07.12.2020

Szwajcaria nie zatwierdziła stosowania szczepionek na koronawirusa pochodzących od firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego zwrócił uwagę, że w informacjach przekazanych przez producentów brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

Szwajcarzy chcą dokładniej przeanalizować dane z badań nad szczepionkami, a nie opierać się na wnioskach przedstawionych im przez firmy farmaceutyczne.

Brakuje nam danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych dużych badaniach – powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Federalny Urząd Zdrowia Publicznego.

Według urzędu akceptacja tak szybko opracowanych szczepionek wymaga dużego zaufania do producentów i organów zatwierdzających. Dlatego ważne jest, aby bardzo dokładnie zbadać skutki stosowania szczepionek dla różnych grup ludzi. Szwajcarscy eksperci chcą wiedzieć więcej na temat wcześniejszych chorób osób, które brały udział w testach szczepionek.

W sobotę brytyjski dziennik „The Daily Telegraph” w obszernym komentarzu zwrócił uwagę, że rządy krajów dotkniętych przez epidemię znajdują się pod presją w sprawie zatwierdzenia szczepionek. Dzień zniesienia obostrzeń epidemicznych i zdjęcia masek twarzy będzie jak narodowe święto „wyzwolenia od COVID”.

Dlatego ruszył wyścig z czasem, czy uda się zatwierdzić szczepionki i przeprowadzić szczepienia, zanim w społeczeństwa uderzy trzecia fala epidemii. Z drugiej strony standardowy czas 10 lat na opracowywanie szczepionek został skrócony do 10 miesięcy. Jednocześnie opracowano nowy mechanizm szczepień oparty o wstrzykiwanie pacjentom fragmentów kodu mRNA wirusa.

Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Szczepienia powinny rozpocząć się po dopuszczeniu szczepionek przez Europejską Agencję Leków, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Koszt zakupów szczepionek to od 5 do 10 mld zł.”

Czytaj więcej na:

https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-na-koronawirusa-jednak-sa-watpliwosci-szwajcaria-nie-zatwierdzila-6583306533468736a?fbclid=IwAR3-Dvbfu4xMT1SY7rlerfGzZzpMPqPdRyeJHYnO9yUJtAzHtUDozzJtVzs