Asymetria głowy dziecko - Ćwiczenia dla niemowląt i małych dzieci

Asymetria głowy dziecko - Ćwiczenia dla niemowląt i małych dzieci
Autor Marta Szulc
Marta Szulc21 lutego 2024 | 6 min

Asymetria głowy dziecka to dość częsty problem u noworodków i niemowląt. Polega na nierównomiernym kształcie główki, zniekształceniu lub wypukłości z jednej strony. Może być spowodowana sposobem ułożenia w macicy, urazem okołoporodowym lub niewłaściwą opieką. Niezależnie od przyczyny warto podjąć odpowiednie działania, by stymulować prawidłowy rozwój dziecka. Ćwiczenia usprawniające, masaże i zmiana pozycji leżenia pomogą wyrównać asymetryczny kształt głowy.

Kluczowe wnioski:
  • Asymetria głowy dziecka może mieć różne przyczyny, zarówno wrodzone, jak i nabyte.
  • Ćwiczenia i masaże główki stymulują jej rozwój i niwelują zniekształcenia.
  • Należy unikać ucisku głowy dziecka w jednym położeniu.
  • Prawidłowa opieka i pomoce ortopedyczne ograniczają progresję asymetrii.
  • Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia.

Asymetria głowy dziecka - przyczyny i objawy

Asymetria głowy, czyli jej nierówny kształt, jest dość częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt. Polega na tym, że jedna strona główki jest bardziej wypukła lub spłaszczona niż druga. Z medycznego punktu widzenia mówimy wtedy o plagiocefalii lub brachycefalii.

Przyczyn asymetrii głowy może być kilka. Najczęstsze to nieprawidłowe, jednostronne ułożenie płodu w macicy, urazy okołoporodowe, np. użycie kleszczy porodowych, a także niewłaściwa opieka po porodzie. Dziecko przez długi czas leży na jednym boku, co powoduje spłaszczenie czaszki z tej strony.

Objawy asymetrii głowy dziecka

Podstawowym objawem asymetrii głowy noworodka lub niemowlęcia jest po prostu jej nierówny kształt. Zazwyczaj jedna strona wydaje się bardziej spłaszczona, płaska, natomiast druga jest wyraźnie bardziej wypukła.

Inne możliwe oznaki to:

  • zaczerwienienie lub odleżyny tylko po jednej stronie głowy
  • częstsze kierowanie główki w jedną stronę
  • opóźnienia w nabywaniu kontroli nad głową i szyją

Ćwiczenia dla niemowląt z asymetrią głowy

Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniej stymulacji i ćwiczeń, aby wyrównać kształt główki dziecka. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na powrót do symetrii.

Masaż i gimnastyka

Codzienny masaż asymetrycznej części głowy pomoże mięśniom i kościom się rozluźnić. Głaskanie, uciskanie palcami, okrężne ruchy - wszystko będzie przydatne. Po masażu warto wykonać kilka prostych ćwiczeń ruchowych z główką dziecka.

Zmiana pozycji

Bardzo ważne jest, aby maluch jak najmniej czasu leżał na spłaszczonej części główki. Dlatego co 1-2 godziny trzeba zmieniać położenie dziecka tak, aby obciążać zawsze tę bardziej wypukłą stronę. W nocy też układamy tak, by nie spało "płaską skronią".

Pozycja na plecach Pozycja na brzuszku
Głowa zwrócona bardziej na wypukłą stronę Głowa zwrócona bardziej na wypukłą stronę

Czytaj więcej: [generate_title] 35 - stolikwolnosci.pl

Jak stymulować rozwój zniekształconej głowy dziecka

Aby skutecznie niwelować asymetrię i wspomagać prawidłowy rozwój główki dziecka, oprócz masaży i zmiany pozycji warto stosować dodatkową stymulację.

Ćwiczenia stereognostyczne

Polegają na tym, że stymulujemy dotykiem różnych faktur obie półkule mózgu dziecka. Przykłady: głaskanie piórkiem, szczoteczką, masaż punktowy palcem, zabawy fakturami.

Bodźce wzrokowe

Warto pokazywać maluchowi kolorowe zabawki i obrazki zawsze z jego mniej rozwiniętej strony głowy, aby musiał się w tę stronę odwracać. Dobrze sprawdzają się tu kontrastowe, czarno-białe wzory.

Dźwięki i muzyka

Również dźwięki możemy kierować na tę słabiej stymulowaną stronę. Ciekawe zabawki interaktywne, kołysanki i bajki zachęcą malucha do obracania i skupiania uwagi na dźwiękach.

Masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne przy asymetrii czaszki

Asymetria głowy dziecko - Ćwiczenia dla niemowląt i małych dzieci

Oprócz domowych ćwiczeń, bardzo pomocne mogą być specjalistyczne zabiegi z fizjoterapeutą, osteopatą lub masażystą dziecięcym. Pozwalają one dodatkowo uelastycznić napięte mięśnie i stymulować kości.

Masaż Shantala

Delikatny masaż wykorzystujący techniki głaskania, rozcierania i uciskania. Doskonale relaksuje, rozluźnia mięśnie i stymuluje układ nerwowy malucha.

Terapia manualna

Fizjoterapeuta poprzez specjalne ułożenie dłoni i palców oddziałuje na struktury kości, mięśni i powięzi. Zwiększa ruchomość kości czaszki i koryguje ich ustawienie.

Regularne wizyty u specjalisty pozwolą znacząco zmniejszyć asymetrię głowy, a czasem nawet całkowicie ją wyeliminować.

Dobór pozycji i snu dla dzieci z asymetryczną głową

Aby skorygować asymetrię główki, niezbędne jest odciążanie spłaszczonego fragmentu czaszki. Dlatego tak ważne jest układanie dziecka do spania i odpoczynku w pozycji, która nie będzie nasilać deformacji.

Pozycja na plecach

Głowa powinna być przekręcona na bok tak, aby spłaszczona strona nie dotykała podłoża. Można w tym celu użyć małej poduszki lub zwiniętego koca.

Pozycja na brzuszku

Podobnie - główka odwrócona jest na wypukłą stronę, aby wyrównać nacisk. Czasami trzeba pomóc podkładając małą poduszkę pod policzek.

Pozycje boczne

Dobrym rozwiązaniem jest układanie malucha na mniej obciążanej, wypukłej stronie głowy. Można też stosować specjalne wyprofilowane poduszki.

Wpływ niewłaściwej opieki na asymetrię główki dziecka

Niewłaściwa opieka w pierwszych miesiącach życia jest jedną z głównych przyczyn asymetrii głowy u niemowląt. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie kilku zasad.

Zbyt długi czas w jednej pozycji

Jeśli dziecko przez wiele godzin leży na jednym boku, jego główka może się zniekształcić pod wpływem ciężaru ciała. Należy regularnie zmieniać pozycję.

Za częste używanie bujaczka

Choć chwilowe bujanie w bujaczku jest bezpieczne, to zbyt długie w nim leżenie może nasilić asymetrię. Dziecko ma ułożoną główkę zawsze na jednej stronie.

Noszenie niemowlęcia tylko na jednym ramieniu

Jeśli zawsze nosimy i tulimy malucha tak, że jego głowa spoczywa na naszym prawym ramieniu, może to powodować przeciążenie mięśni po jej lewej stronie.

Dlatego tak istotna jest świadomość rodziców na temat profilaktyki i leczenia asymetrii głowy. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia daje bardzo dobre efekty.

Podsumowanie

Asymetria głowy jest częstym problemem u niemowląt. Polega na jej nierównym kształcie i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Najskuteczniejszą metodą walki z tym schorzeniem są codzienne ćwiczenia, masaże, zmiany pozycji malucha oraz wizyty u specjalistów. Pozwalają one stymulować mięśnie i kości główki, dzięki czemu możliwe jest całkowite wyeliminowanie asymetrii.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w leczeniu zniekształceń głowy dziecka. Muszą pamiętać o regularnym masowaniu i gimnastyce, unikaniu ucisku na spłaszczoną część oraz zapewnieniu maluchowi różnorodnych bodźców. Tylko dzięki właściwej, świadomej opiece istnieje szansa na szybki powrót prawidłowego kształtu główki.

Najczęstsze pytania

Do najczęstszych przyczyn asymetrii głowy u niemowląt należą wady rozwojowe, nieprawidłowa pozycja w łonie matki, poród z użyciem kleszczy, próżnociąg oraz urazy okołoporodowe.

Aby rozpoznać asymetrię głowy u dziecka, należy położyć malucha na płaskiej, twardej powierzchni i obserwować, czy występują jakieś zniekształcenia lub zaburzenia symetrii główki.

Aby skorygować kształt głowy dziecka w domu, stosuje się masaże, specjalne ćwiczenia manualne polegające na uciskach i rolowaniu główki oraz zmienia się pozycję głowy malca kilka razy dziennie.

Aby osiągnąć zadowalające efekty leczenia asymetrii głowy, zaleca się powtarzać masaże i inne ćwiczenia kilka razy dziennie, najlepiej 3-5 przez okres kilku miesięcy lub dłużej, w zależności od nasilenia asymetrii.

Jeśli mimo regularnie wykonywanych w domu ćwiczeń nie obserwuje się poprawy lub asymetria jest bardzo duża, niezbędna jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty lub osteopaty w celu dobrania skuteczniejszej terapii.

5 Podobnych Artykułów

  1. Akupunktura zatok - skuteczne leczenie sinusa
  2. Nieprawidłowość krzyżówka - Słownik online
  3. Teatr kukiełkowy dla dzieci - rozbudzenie wyobraźni i kreatywności
  4. Trening nóg na siłowni - Ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych
  5. Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Szulc
Marta Szulc

Jestem Marta i uwielbiam wypoczynek. Najlepiej czuję się na łonie natury - w lesie, nad jeziorem lub w górach. Odpręża mnie szum drzew i śpiew ptaków. Chętnie jeżdżę na wycieczki rowerowe lub piesze, aby podziwiać piękne widoki. Po całym dniu aktywności lubię usiąść przy ognisku i delektować się ciszą.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email