Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia

Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak21 lutego 2024 | 4 min

Atak hipoglikemii u psa to niebezpieczny stan, który wymaga szybkiej interwencji. Objawia się nagłym spadkiem poziomu cukru we krwi poniżej normy, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu. W artykule omówione zostaną przyczyny, objawy, sposoby leczenia oraz zapobiegania nawracającym atakom hipoglikemii u psów.

Kluczowe wnioski:
 • Hipoglikemia u psa może mieć różnorodne przyczyny np. nieprawidłowa dieta, schorzenia.
 • Objawami są osłabienie, drżenie mięśni, napady drgawkowe.
 • Należy natychmiast podać psu glukozę doustnie lub dożylnie.
 • Profilaktyka polega m.in. na regularnym karmieniu odpowiednią dietą.
 • Przewlekłą hipoglikemię leczy się farmakologicznie i dietetycznie.

Objawy hipoglikemii u psa

Hipoglikemia u psa objawia się nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi poniżej normy, która dla psów wynosi zwykle 60-120 mg/dl. Prowadzi to do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, gdyż mózg i inne narządy nie otrzymują wystarczającej ilości glukozy jako źródła energii.

Do typowych objawów hipoglikemii u psa należą:

 • Osłabienie i apatia
 • Drżenie mięśni
 • Niezborność ruchów, chwiejny chód
 • Rozszerzenie źrenic

W zaawansowanym stadium dochodzi do utraty świadomości, napadów drgawek, a nawet śpiączki. Bez szybkiej interwencji hipoglikemia może doprowadzić do śmierci psa.

Rozpoznanie hipoglikemii

Aby rozpoznać hipoglikemię, należy zmierzyć poziom glukozy we krwi psa. W warunkach domowych można posłużyć się glukometrem. Wynik poniżej 60 mg/dl potwierdza hipoglikemię.

Najlepiej jednak zbadać psa u weterynarza, który pobierze krew do badania laboratoryjnego. Pozwoli to nie tylko potwierdzić hipoglikemię, ale też znaleźć jej przyczynę.

Przyczyny hipoglikemii u psa

Atak hipoglikemii u psa może mieć różnorodne przyczyny. Do najczęstszych należą:

 • Zbyt długi post między posiłkami
 • Nieprawidłowa dieta uboga w węglowodany
 • Intensywny wysiłek fizyczny bez uzupełniania energii
 • Za duża dawka insuliny u psa chorego na cukrzycę
 • Guzy trzustki
 • Choroby wątroby

Aby ustalić dokładną przyczynę, konieczna jest diagnostyka weterynaryjna obejmująca m.in. badania krwi, USG, testy hormonalne. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zapobieganie hipoglikemii

Aby zapobiec nawracającym atakom hipoglikemii, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Regularne karmienie psa 4-6 razy dziennie
 • Stosowanie odpowiedniej diety bogatej w węglowodany
 • Unikanie intensywnego wysiłku na czczo
 • Monitorowanie poziomu cukru u psa chorego na cukrzycę

Odpowiednia profilaktyka pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych objawów hipoglikemii.

Czytaj więcej: [generate_title] 44 - stolikwolnosci.pl

Natychmiastowa pomoc w ataku hipoglikemii

W razie wystąpienia objawów hipoglikemii, kluczowe jest jak najszybsze podniesienie poziomu cukru we krwi psa. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Podać do picia syrop glukozowy, słodki napój lub miód
 • Podać tabletki z glukozą doustnie lub rozpuszczone w wodzie
 • Wstrzyknąć dożylnie roztwór glukozy - najskuteczniejsza metoda w przypadku utraty przytomności

Po opanowaniu ostrych objawów hipoglikemii, trzeba jak najszybciej zbadać psa u weterynarza, aby dociec przyczyny ataku i wdrożyć leczenie.

Nieleczona hipoglikemia może doprowadzić do uszkodzenia mózgu i śmierci psa, dlatego wymaga natychmiastowej interwencji.

Leczenie przewlekłej hipoglikemii u psa

Jeśli ataki hipoglikemii u psa powtarzają się i mają podłoże chorobowe, konieczne jest wdrożenie leczenia przyczynowego pod nadzorem weterynarza. Może ono polegać na:

 • Leczeniu choroby podstawowej np. guza trzustki
 • Modyfikacji dawki insuliny przy cukrzycy
 • Suplementacji hormonów przy niedoczynności przysadki
 • Stosowaniu leków zwiększających stężenie glukozy we krwi

Niezbędne jest również wprowadzenie odpowiedniej diety dostarczającej regularnie węglowodanów, a także monitorowanie poziomu cukru we krwi.

Leki Dieta
preparaty glukozy posiłki 4-6 razy dziennie
hormony węglowodany złożone
leki zwiększające stężenie glukozy unikać postów >5-6 godz.

Tylko regularne i kompleksowe leczenie pozwoli uniknąć nawrotów niebezpiecznej hipoglikemii.

Podsumowanie

Hipoglikemia jest groźnym dla życia stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji. Należy reagować już na pierwsze objawy, podając psu glukozę. Przy nawracających epizodach konieczne jest leczenie przyczynowe i profilaktyka, aby zapobiec uszkodzeniom mózgu lub śmierci psa.

Podsumowanie

Atak hipoglikemii u psa to stan zagrażający jego życiu, gdy poziom cukru we krwi gwałtownie spada. Objawia się osłabieniem, drżeniem mięśni, utratą przytomności. Aby pomóc, trzeba natychmiast podać psu glukozę. Hipoglikemia psa może mieć różne przyczyny np. cukrzycę, choroby wątroby. Nawracające epizody wymagają leczenia, by nie doprowadzić do uszkodzeń mózgu lub śmierci. Kluczowe jest regularne karmienie, dieta z węglowodanami i monitorowanie poziomu cukru.

Podsumowując, hipoglikemia jest niebezpiecznym stanem wymagającym szybkiego reagowania. Aby zapobiec atakom i powikłaniom, należy rozpoznać przyczynę, wdrożyć leczenie i zmodyfikować dietę psa. Tylko to pozwoli uniknąć nawrotów i uratuje mu życie.

Najczęstsze pytania

Do typowych objawów hipoglikemii należą: drżenie mięśni, osłabienie, chwiejny chód, dezorientacja, utrata przytomności. Mogą też wystąpić napady padaczkowe, wymioty, ślinotok. Im szybciej je zauważymy, tym lepiej dla psa.

Przede wszystkim należy jak najszybciej podać psu glukozę - syrop, miód lub zastrzyk z glukozy. Kontrolować poziom cukru co kilka minut i kontynuować podawanie glukozy, aż się unormuje. Jednocześnie obserwować psa i w razie potrzeby zapewnić mu pomoc weterynaryjną.

Trzeba regularnie mierzyć poziom glukozy i dostosowywać dawki insuliny. Karmić psa małymi porcjami, nie pomijać posiłków. Przed wysiłkiem podawać węglowodany. Stosować dietę dostarczającą energii w sposób kontrolowany. Regularnie kontrolować stan zdrowia psa.

Zaleca się dietę bogatą w węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki powinny być mniejsze, ale częstsze. Przykładowe składniki to ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane.

Hipoglikemia grozi utratą przytomności, a nawet śmiercią psa, więc jest bardzo niebezpieczna. Dlatego wymaga natychmiastowej interwencji i leczenia. Jednak przy odpowiednim postępowaniu da się ją skutecznie kontrolować i zminimalizować ryzyko ataków.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akupunktura zatok - skuteczne leczenie sinusa
 2. Nieprawidłowość krzyżówka - Słownik online
 3. Teatr kukiełkowy dla dzieci - rozbudzenie wyobraźni i kreatywności
 4. Trening nóg na siłowni - Ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych
 5. Artropatia Charcot: Objawy, Diagnoza, Leczenie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak

Jako entuzjasta ekologii i minimalizmu, moje teksty na stolikwolnosci.pl koncentrują się na praktycznych krokach prowadzących do wyzwolenia się od nadmiernego bagażu życiowego. Udostępniam wskazówki dotyczące ekologicznego stylu życia i prostych, codziennych zmian.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły