Ból skóry głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Ból skóry głowy - przyczyny, objawy i leczenie
Autor Piotr Gajda
Piotr Gajda21 lutego 2024 | 7 min

Ból skóry głowy to dolegliwość, z którą zmaga się wielu pacjentów. Może on mieć różnorodną etiologię - od niespecyficznych dolegliwości po objaw chorób skóry głowy lub innych schorzeń. W artykule omówione zostały typowe przyczyny bólu skóry głowy, charakterystyczne objawy oraz dostępne metody leczenia tego schorzenia.

Kluczowe wnioski:
  • Ból skóry głowy może być spowodowany m.in. stanami zapalnymi skóry, migreną lub napięciowym bólem głowy.
  • Typowe objawy to pieczenie, kłucie, ucisk czy wrażliwość skóry głowy.
  • Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości i polega na terapii schorzenia je wywołującego.
  • W łagodnych przypadkach pomocne mogą być maści przeciwbólowe i wcierki rozgrzewające.
  • Przy utrzymującym się lub nawracającym bólu należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny bólu skóry głowy

Ból skóry głowy może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą stany zapalne skóry głowy, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych czy łuszczyca. Stanom zapalnym często towarzyszy pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i bolesność skóry głowy.

Inną, częstą przyczyną są bóle głowy - głównie migrena i napięciowy ból głowy. W ich przebiegu pacjenci odczuwają rozlany ból obejmujący całą głowę, w tym także skórę owłosionej skóry głowy. Towarzyszyć może temu wrażliwość na dotyk.

Do innych czynników wywołujących ból skóry głowy zaliczamy: grzybice skóry głowy, łojotok, choroby autoimmunologiczne (np. toczeń), niedobory witamin z grupy B, niedoczynność tarczycy, anemię, a także urazy głowy, zabiegi fryzjerskie czy długotrwały stres.

Najczęstsze przyczyny bólu skóry głowy

Jak widać, możliwych przyczyn bólu skóry głowy jest bardzo wiele. Najczęściej jednak za te dolegliwości odpowiadają:

  • Stan zapalny skóry głowy (np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry)
  • Migrena
  • Napięciowy ból głowy
  • Łojotok (nadmierne wydzielanie sebum)

W przypadku utrzymującego się bólu skóry głowy kluczowe jest zatem ustalenie jego źródła, czyli zdiagnozowanie choroby, która go wywołuje. Tylko właściwe leczenie schorzenia będącego przyczyną dolegliwości pozwoli skutecznie uporać się z problemem.

Objawy występujące przy bólu skóry głowy

Ból skóry głowy objawia się różnorodnymi dolegliwościami, w zależności od czynnika, który go wywołuje. Typowymi objawami są:

  • Pieczenie, kłucie, uczucie mrowienia skóry głowy
  • Bolesność, wrażliwość skóry głowy na dotyk
  • Uczucie ucisku, ściskania głowy

W przypadku schorzeń skóry głowy dodatkowo pojawić się mogą:

  • Zaczerwienienie
  • Łuszczenie się skóry głowy
  • Swędzenie
  • Łojotok

Natomiast w przebiegu migreny i napięciowego bólu głowy występuje zwykle uogólniony, tępy ból obejmujący całą głowę. Towarzyszyć mogą temu nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Ból skóry głowy przy problemach ze skórą

Jak już wspomniano, ból skóry głowy często związany jest ze schorzeniami skóry tej okolicy. Szczególnie podatne są na to osoby zmagające się z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, grzybicą czy atopowym zapaleniem skóry. W ich przebiegu pojawia się charakterystyczne swędzenie, pieczenie i bolesność skóry głowy.

Objawom skórnym często towarzyszy także zaczerwienienie, niekiedy wysypka, a także łuszczenie się naskórka głowy. Zmianom skórnym sprzyja podrażnienie skóry głowy, np. przez chemikalia zawarte w kosmetykach (szamponach, odżywkach itp.) czy zanieczyszczenie powietrza. Pogarszają je również czynniki emocjonalne - stres, zmęczenie, niewyspanie.

Leczenie bólu skóry głowy pochodzenia skórnego

Leczenie zależy od zdiagnozowanego schorzenia skóry. Zwykle obejmuje ono stosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych, a także leków ogólnych, w tym immunosupresyjnych.

Wspomagająco zaleca się również dietę ubogotłuszczową, dbanie o higienę skóry głowy oraz stosowanie łagodnych szamponów. Pomocne bywają także wcierki ziołowe i olejki eteryczne o właściwościach przeciwzapalnych i regenerujących.

Migrena powodująca ból skóry głowy

Ból skóry głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Ból głowy to kolejna, częsta przyczyna odczuwania bólu skóry głowy. Zdecydowanie najczęściej towarzyszy on osobom cierpiącym na migrenę. Jest to schorzenie neurologiczne objawiające się pulsującym, tępym bólem głowy o średnim lub dużym nasileniu. Ból w migrenie zlokalizowany jest zwykle po jednej stronie głowy, ale może także promieniować na całą głowę.

Oprócz samego bólu w migrenie występuje wiele innych objawów, w tym bardzo charakterystyczna nadwrażliwość zmysłów - fotofobia (nadwrażliwość na światło), fonofobia (nadwrażliwość na dźwięki) czy osmofobia (nadwrażliwość na zapachy). Częste są również nudności, a nawet wymioty.

Migrena a ból skóry głowy

W czasie migrenowego bólu głowy, skóra głowy staje się bardzo wrażliwa na dotyk. Dolegliwościom skórnym sprzyja również potliwość głowy występująca podczas ataku migreny. Towarzyszyć jej może przeczulica, mrowienie, czy wręcz ból skóry głowy.

Aby złagodzić ból skóry głowy wywołany migreną, należy w pierwszej kolejności zastosować leki przeciwmigrenowe, zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomocne bywają także chłodne okłady na głowę, masaż skóry głowy, ciemne i chłodne pomieszczenie oraz odpoczynek w ciszy i spokoju.

Leczenie farmakologiczne przy bólu skóry głowy

W zależności od przyczyny, ból skóry głowy wymaga zastosowania odpowiednich leków i preparatów:

  • maści i kremy sterydowe lub niesterydowe w stanach zapalnych skóry głowy
  • leki przeciwgrzybicze (doustne i miejscowe) w przypadku grzybicy
  • leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. ibuprofen, paracetamol) w bólu głowy o nasileniu lekkim do umiarkowanego
  • leki przeciwmigrenowe (triptany, ergotamina) w migrenie

W przypadku napięciowego bólu głowy pomocne są leki rozkurczowe mięśni i leki przeciwlękowe. Niezwykle istotna jest także terapia behawioralna - nauka relaksacji, radzenie sobie ze stresem, regularny wypoczynek.

Metody niefarmakologiczne łagodzące ból skóry głowy

Oprócz farmakoterapii, w łagodnych przypadkach bólu skóry głowy z powodzeniem można wykorzystać także metody domowe i naturalne środki:

  • Zimne i ciepłe okłady
  • Masaż skóry głowy
  • Dbałość o higienę skóry głowy
  • Unikanie drażniących kosmetyków
  • Wcierki z aromatycznych olejków eterycznych

Bardzo pomocne bywają również akupresura i akupunktura, a także techniki relaksacyjne - joga, medytacja czy trening autogenny Schultza. Pozwalają one zredukować napięcie mięśniowe i poziom stresu, który nierzadko jest powodem bólu głowy i skóry głowy.

Podsumowanie

Ból skóry głowy jest dolegliwością, z którą zmaga się wielu pacjentów. Może mieć różnorodną etiologię – od stanów zapalnych skóry przez migrenę, po napięciowy ból głowy. Artykuł omawia typowe objawy bólu skóry głowy i bólu głowy od szyi, jak również dostępne metody farmakologicznego i niefarmakologicznego leczenia tego schorzenia.

Przedstawiono także zalecenia dotyczące diagnostyki i terapii poszczególnych jednostek chorobowych leżących u podłoża bólów skóry głowy – przede wszystkim stanów zapalnych skóry i migreny. Podkreślono znaczenie właściwego, przyczynowego leczenia schorzeń będących źródłem dolegliwości.

Najczęstsze pytania

Ból skóry głowy może mieć różne przyczyny - od prostych, jak przesuszenie skóry po poważniejsze schorzenia skóry głowy i inne choroby. Do częstych przyczyn należą m.in. łuszczyca, wyprysk, alergie skórne, grzybica, ale też np. napięciowe bóle głowy. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie źródła bólu przez lekarza.

Typowe objawy bólu skóry głowy to m.in. pieczenie, swędzenie, uczucie napięcia skóry, bolesność przy dotyku, a także ból promieniujący na kark i barki. Ból może występować napadowo lub mieć charakter przewlekły. Towarzyszyć mu może zaczerwienienie i łuszczenie się skóry głowy.

Leczenie zależy od przyczyny bólu i może obejmować leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, maści sterydowe, a także metody niefarmakologiczne - okłady, masaże, akupunkturę. Ważna jest też profilaktyka - unikanie drażniących czynników i właściwa pielęgnacja skóry głowy.

Aby zmniejszyć ryzyko bólu skóry głowy warto zadbać o jej codzienną pielęgnację - stosować delikatne szampony, odżywki, maski, ograniczyć stres, dbać o dietę. Pomocny też będzie regularny masaż skóry głowy. W razie pojawienia się niepokojących objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zazwyczaj ból skóry głowy ma łagodne podłoże, jednak w niektórych przypadkach może być objawem poważniejszych schorzeń - np. łuszczycy, toczenia rumieniowatego, chorób tarczycy, czy nerwobólów. Dlatego w razie uporczywego lub narastającego bólu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne.

5 Podobnych Artykułów

  1. Akupunktura zatok - skuteczne leczenie sinusa
  2. Nieprawidłowość krzyżówka - Słownik online
  3. Teatr kukiełkowy dla dzieci - rozbudzenie wyobraźni i kreatywności
  4. Trening nóg na siłowni - Ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych
  5. Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Gajda
Piotr Gajda

Nazywam się Piotr. Jestem zapalonym podróżnikiem i miłośnikiem przygód. Uwielbiam wyprawy w nieznane, dzikie rejony świata. Zafascynowały mnie techniki survivalu. W wolnych chwilach trenuję umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach. Zawsze szukam nowych wyzwań i doświadczeń, które pozwolą mi rozwinąć moją wiedzę i sprawność.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły