[generate_title] 17 - stolikwolnosci.pl

[generate_title] 17 - stolikwolnosci.pl
Autor Marta szulc
Marta szulc18.02.2024 | 6 min.

Czaszkowo krzyżowa to dość powszechnie występująca dysfunkcja, która objawia się bólami głowy, szyi i barków. Powstaje na skutek napięcia mięśni karku, które uciskają nerwy czaszkowe, prowadząc do ich podrażnienia. Często mylona jest z migreną, gdyż objawy mogą być podobne. Jednak w przypadku czaszkowo krzyżowej ból ma charakter ciągły, nasila się w okolicy potylicy i promieniuje na szyję oraz barki.

Kluczowe wnioski:
 • Czaszkowo krzyżowa to napięciowe bóle głowy związane z uciskiem na nerwy czaszkowe.
 • Objawia się silnymi, tępymi bólami głowy, szyi i barków.
 • Leczenie polega na fizjoterapii i ćwiczeniach rozluźniających mięśnie.
 • Należy stosować zabiegi relaksacyjne i unikać stresu.
 • W razie nasilonych dolegliwości konieczna jest konsultacja neurologiczna.

Czym jest czaszkowo krzyżowa i jak ją diagnozować

Czaszkowo krzyżowa to rodzaj bólu głowy, który ma związek z napięciem mięśni szyi i karku. Występuje, gdy mięśnie te uciskają nerwy czaszkowe, prowadząc do ich podrażnienia i bólu.

Ból w czaszkowo krzyżowej ma charakter tępy, rozlany, często opisywany jako uczucie ściskania lub ucisku. Najczęściej umiejscowiony jest w tylnej części głowy, promieniując na kark, barki i górną część pleców.

Aby zdiagnozować czaszkowo krzyżową, lekarz zada pacjentowi szereg pytań na temat objawów i przebiegu dolegliwości. Następnie wykona badanie palpacyjne mięśni szyi i karku w celu zlokalizowania bolesnych punktów oraz zmierzy zakres ruchu w tym odcinku kręgosłupa.

Dodatkowo można wykonać badanie obrazowe głowy i szyi - tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pozwala to wykluczyć inne przyczyny bólów głowy, takie jak nowotwory, urazy czy choroby naczyniowe.

Objawy wskazujące na czaszkowo krzyżową

Do najczęstszych objawów czaszkowo krzyżowej należą:

 • ból w tylnej części głowy, szyi lub między łopatkami
 • uczucie rozpierania lub ucisku w obrębie głowy
 • promieniowanie bólu na barki i górną część pleców
 • sztywność karku i ograniczenie ruchomości
 • ból nasilający się podczas ruchów głową

Bóle mają zwykle charakter przewlekły, tzn. utrzymują się przez większość dni przez okres co najmniej 3 miesięcy. Często narastają w ciągu dnia, szczególnie u osób pracujących w pozycji siedzącej.

Jak leczyć czaszkowo krzyżową - metody

Leczenie czaszkowo krzyżowej ukierunkowane jest przede wszystkim na zmniejszenie napięcia mięśni szyi i karku, dzięki czemu zostaje zredukowany ucisk na nerwy czaszkowe. Stosuje się kilka podstawowych metod:

Ćwiczenia rozluźniające

Zalecane są specjalne ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi i karku, dzięki którym zostaje przywrócona prawidłowa ruchomość kręgosłupa w tym odcinku. Pomagają one zredukować napięcie mięśniowe i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Ćwiczenia te należy wykonywać regularnie, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty.

Masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne

W ramach fizjoterapii stosuje się masaże rozluźniające mięśnie szyi i karku, okłady z leków przeciwzapalnych, zabiegi z użyciem ultradźwięków, laseroterapię, elektrostymulację. Zabiegi te przynoszą ulgę w bólu i obniżają napięcie mięśniowe.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

W ostrym bólu można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak) w postaci tabletek lub miejscowych żeli/kremów. Zmniejszają stan zapalny i obniżają bolesność uciskanych nerwów.

Skuteczne leczenie czaszkowo krzyżowej wymaga połączenia farmakoterapii z regularną fizjoterapią i ćwiczeniami usprawniającymi. Pozwala to zlikwidować przyczynę bólu, a nie tylko łagodzić objawy.

Czytaj więcej: [generate_title] 22 - stolikwolnosci.pl

Czaszkowo krzyżowa a bóle głowy i karku

Czaszkowo krzyżowa jest jedną z częstszych przyczyn bólów głowy i szyi. Często bywa mylona z migreną, ponieważ niektóre objawy mogą być podobne - silny, tępy ból umiejscowiony z jednej strony głowy, nudności, wrażliwość na światło i dźwięki.

Jednak w przeciwieństwie do migreny, bóle głowy w czaszkowo krzyżowej:

 • mają charakter ciągły, nie występują napadowo
 • najczęściej umiejscowione są bilateralnie (po obu stronach głowy)
 • promieniują na kark, barki i plecy
 • nasilają się podczas ruchów szyją lub w wyniku jej ucisku

Z kolei odróżnienie od bólów karku bywa trudniejsze, gdyż w obu przypadkach występuje bolesność uciskowa mięśni i ograniczenie ruchów szyją. Jednak w czaszkowo krzyżowej dolegliwości dominują raczej w obrębie głowy.

Czaszkowo krzyżowa Migrena
ból ciągły, tępy ból napadowy, pulsujący
ból obustronny zazwyczaj jednostronny
promieniowanie do szyi i pleców rzadko promieniuje

Czaszkowo krzyżowa - ćwiczenia usprawniające

Zdjęcie [generate_title] 17 - stolikwolnosci.pl

W leczeniu czaszkowo krzyżowej ogromną rolę odgrywa fizjoterapia. Ćwiczenia usprawniające pomagają:

 • rozluźnić napięte mięśnie szyi i karku
 • zmniejszyć ucisk na nerwy czaszkowe
 • przywrócić prawidłowy zakres ruchu kręgosłupa
 • wzmocnić osłabione mięśnie

Najskuteczniejsze są ćwiczenia rozciągające, izometryczne oraz wzmacniające głębokie mięśnie karku. Należy je wykonywać systematycznie, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw i liczbę powtórzeń.

Przykładowe ćwiczenia usprawniające przy czaszkowo krzyżowej

 • powolne skręty i zgięcia głowy
 • ruchy głową przy oporze dłoni
 • wyciskanie podbródka przy zgiętej szyi
 • unośzenie barków do góry i opuszczanie
 • ruchy naprzemienne ramion
 • leżenie przerzutne z rozciąganiem mięśni

Czaszkowo krzyżowa - jakie badania wykonać

W diagnostyce czaszkowo krzyżowej, oprócz szczegółowego wywiadu i badania neurologicznego, wykonuje się następujące badania dodatkowe:

Badania obrazowe

Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy i szyi. Pozwalają one wykluczyć inne przyczyny dolegliwości, takie jak: guzy, urazy, anomalie naczyniowe czy stany zapalne.

Badania czynnościowe

Elektromiografia (EMG) mięśni szyi i karku. To badanie pozwala ocenić bioelektryczną aktywność mięśni i wykryć ich napięcie oraz ucisk na nerwy.

Rentgen szyjnego odcinka kręgosłupa. Może uwidocznić zmiany zwyrodnieniowe kręgów, nieprawidłowości kostne lub uszkodzenia krążków międzykręgowych, które również mogą powodować ucisk na nerwy.

Podsumowanie

Czaszkowo krzyżowa to dolegliwość związana z przewlekłym napięciem mięśni szyi, które uciskają nerwy kręgowe. Objawia się silnymi, rozlanymi bólami głowy, szyi i barków. Aby zdiagnozować tę przyczynę bólu, należy wykonać badanie neurologiczne oraz dodatkowe badania obrazowe i czynnościowe. Podstawą skutecznego leczenia czaszkowo krzyżowej jest fizjoterapia - masaże, okłady, zabiegi rozluźniające oraz regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń usprawniających mięśnie szyi i karku.

Czaszkowo krzyżowa bywa często mylona z migreną, jednak w odróżnieniu od niej charakteryzuje się raczej ciągłym, tępym bólem obustronnym, który nasila się przy ruchach głową i promieniuje na barki.

Najczęściej zadawane pytania

Czaszkowo krzyżowa nie jest stanem zagrażającym życiu ani zdrowiu. Jest jednak dolegliwością bardzo dokuczliwą, która pogarsza codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Dlatego wymaga leczenia, aby zmniejszyć nasilenie objawów.

W przeciwieństwie do migreny, bóle głowy w czaszkowo krzyżowej mają raczej charakter ciągły, tępy, obustronny. Nasilają się przy ruchach głową i promieniują na kark, barki, plecy. W migrenie występują zwykle napadowe, pulsujące bóle jednostronne.

Ze względu na przewlekły i nawrotowy charakter czaszkowo krzyżowej, leczenie powinno być prowadzone systematycznie i długoterminowo. Pozwala to utrzymać efekty terapii. Najczęściej zaleca się minimum 3-miesięczną kurację.

U kobiet w ciąży często występują bóle kręgosłupa związane ze zmianą środka ciężkości ciała i przeciążeniem. Czaszkowo krzyżowa nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Ważna jest prawidłowa diagnostyka przyczyn bólu i dostosowanie terapii.

Aby zapobiec nawrotom czaszkowo krzyżowej, należy wykonywać zalecone ćwiczenia w domu, utrzymywać prawidłową, aktywną postawę ciała, unikać długiego siedzenia i przeziębień karku. Zaleca się też zabiegi relaksacyjne i korzystanie na bieżąco z masaży i fizjoterapii.

5 Podobnych Artykułów:

 1. [generate_title] 5 - stolikwolnosci.pl
 2. [generate_title] 41 - stolikwolnosci.pl
 3. [generate_title] 31 - stolikwolnosci.pl
 4. [generate_title] 92 - stolikwolnosci.pl
 5. [generate_title] 72 - stolikwolnosci.pl
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta szulc
Marta szulc

Jestem Martą i uwielbiam wypoczynek. Najlepiej czuję się na łonie natury - w lesie, nad jeziorem lub w górach. Odpręża mnie szum drzew i śpiew ptaków. Chętnie jeżdżę na wycieczki rowerowe lub piesze, aby podziwiać piękne widoki. Po całym dniu aktywności lubię usiąść przy ognisku i delektować się ciszą.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły