[generate_title] 93 - stolikwolnosci.pl

[generate_title] 93 - stolikwolnosci.pl
Autor Milena Jaciow
Milena Jaciow18.02.2024 | 6 min.

Wiotkość stawów to powszechny problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Polega na nadmiernym rozluźnieniu więzadeł, co prowadzi do niestabilności stawów i bólu. W artykule omówione zostaną typowe objawy wiotkości stawów, możliwe przyczyny, a także sposoby leczenia i ćwiczeń, które mogą wzmocnić stawy.

Kluczowe wnioski:
 • Wiotkość stawów ma różne przyczyny, zarówno genetyczne, jak i nabyte na skutek urazów czy przeciążeń.
 • Objawami są ból, obrzęk, trzeszczenie w stawach oraz zwiększona ruchomość.
 • Leczy się głównie objawowo, stosując maści i leki przeciwbólowe.
 • Duże znaczenie ma fizjoterapia, która wzmacnia mięśnie i więzadła.
 • Codzienne ćwiczenia również poprawiają stabilność osłabionych stawów.

Wiotkość stawów - przyczyny

Wiotkość stawów, czyli ich nadmierna ruchomość, może mieć różnorodne podłoże. Do najczęstszych przyczyn należą:

Czynniki genetyczne - niektóre osoby rodzą się z naturalnie bardziej elastycznymi więzadłami, co predysponuje do wiotkości stawów. Dotyczy to zwłaszcza stawów kolanowych, barkowych i biodrowych.

Urazy stawów - urazy, np. skręcenia czy zwichnięcia, mogą prowadzić do rozciągnięcia a nawet zerwania więzadeł. Osłabione w ten sposób stawy stają się bardziej ruchome i niestabilne.

Przeciążenia stawów - długotrwałe, intensywne obciążanie stawów (np. w sporcie) powoduje stopniowe rozluźnienie torebek i więzadeł. Dotyczy to zwłaszcza stawów najbardziej obciążonych podczas danego sportu.

Inne przyczyny wiotkości

Do rzadszych przyczyn należą m.in. niektóre choroby tkanki łącznej (np. zespół Marfana) oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów w starszym wieku. Ponadto, kobiety są nieco bardziej narażone na problemy z wiotkością ze względu na wpływ hormonów żeńskich.

Wiotkość stawów może więc wynikać ze skłonności genetycznych, urazów, przeciążeń oraz chorób tkanki łącznej. Niektórzy rodzą się z predyspozycjami, ale często dolegliwości pojawiają się wtórnie, na skutek aktywności fizycznej lub kontuzji.

Objawy wiotkości stawów

Najczęstsze objawy wiotkości stawów to:

 • Ból - ostry lub tępy, nasilający się podczas ruchu i obciążania stawu
 • Niepokojące trzeszczenie, chrzęst w stawach przy każdym ruchu
 • Uczucie chwiejności, niestabilności, "wyginania się" stawów

Ponadto często występuje również ograniczona ruchomość, obrzęki oraz skłonność do nawracających skręceń i zwichnięć. Ból i dyskomfort mogą być odczuwane nawet w spoczynku, ale zawsze nasilają się podczas aktywności fizycznej obciążającej stawy.

Objawy według lokalizacji

W zależności od tego, które stawy są przewlekle osłabione, mogą dominować nieco inne dolegliwości:

stawy kolanowe ból podczas chodzenia, "stanie na miękkim", niestabilność
stawy barkowe ograniczenia ruchomości, trudności z uniesieniem rąk
stawy biodrowe i krzyżowe ból w dolnym odcinku pleców, "odczuwanie" stawów

Jeśli występuje wiotkość wielu stawów, zwykle pojawia się charakterystyczne "trzeszczenie" i uczucie chwiejności odczuwane w całym ciele.

Czytaj więcej: [generate_title] 94 - stolikwolnosci.pl

Konsekwencje wiotkości

Brak odpowiedniego i szybkiego leczenia wiotkości stawów prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń i postępującej dysfunkcji stawów. Może to skutkować m.in.:

- Przewlekłym bólem i obrzękami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie

- Koniecznością unieruchomienia stawu (gips) lub leczenia operacyjnego

- Zmianami zwyrodnieniowymi i szybkim zużywaniem się stawów (artroza)

Nieleczona, długotrwała wiotkość stawów prowadzi do nieodwracalnych, postępujących zmian w obrębie stawów i ich obwodowego układu więzadłowo-mięśniowego.

Dlatego kluczowe jest odpowiednio wcześnie rozpoznanie problemu i rozpoczęcie rehabilitacji mającej na celu wzmocnienie więzadeł i mięśni stabilizujących osłabione stawy.

Sposoby leczenia wiotkości stawów

Zdjęcie [generate_title] 93 - stolikwolnosci.pl

Podstawą terapii wiotkości stawów jest:

 • Leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne - maści i leki łagodzące ból oraz obrzęk
 • Wzmocnienie mięśni stabilizujących staw poprzez regularną aktywność fizyczną i ćwiczenia
 • Stabilizacja biomechaniczna stawu za pomocą stabilizatorów, temblaków, bandaży

Niekiedy konieczne bywa także leczenie operacyjne uszkodzonych więzadeł lub struktur chrzęstnych, szczególnie gdy dochodzi do powtarzających się zwichnięć.

Bardzo ważną rolę odgrywa fizjoterapia, mająca na celu poprawę funkcji i stabilizację stawów. Stosowane są różnorodne zabiegi, jak elektrostymulacja, laseroterapia, ultradźwięki, ale przede wszystkim indywidualnie dobrana kinezyterapia.

Prewencja i ćwiczenia domowe

Codzienna aktywność fizyczna oraz specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy oraz mięśnie stabilizujące kolana, barki itd. są kluczowe, by nie doprowadzić do postępującego rozwoju wiotkości.

Warto też okresowo nosić stabilizatory czy temblaki odciążające i usztywniające stawy o zwiększonym ryzyku urazów np. stawy skokowe, kolanowe czy nadgarstki.

Ćwiczenia wzmacniające stawy

Oto przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu, by wzmocnić osłabione więzadła i mięśnie stabilizujące stawy:

Wzmacnianie mięśni dna miednicy - Mostki, ściskanie piłki między kolanami w leżeniu

Wzmacnianie mięśni pasa barkowego - "Brzdąkanie na drążku" wisząc na drążku gimnastycznym

Propriocepcja kolan i kostek - Ćwiczenia równoważne na niestabilnym podłożu

Regularne, ale rozsądnie dawkowane obciążanie stawów ruchem jest kluczowe, by poprawić ich funkcję i wyeliminować dolegliwości bólowe.

Zabiegi fizykoterapeutyczne

Fizykoterapia oferuje wiele zabiegów wspomagających leczenie przewlekłej wiotkości i niestabilności stawów. Najczęściej stosowane to m.in.:

- Laseroterapia - działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe

- Jonoforeza - wprowadzanie jonów leków przez skórę

- Elektrostymulacja - stymulowanie skurczy mięśni stabilizujących

- Ulradźwięki - rozluźnianie przykurczonych mięśni

Zabiegi te znacząco przyspieszają powrót do zdrowia, zmniejszają ból i przykurcze oraz wspomagają efekty terapii ruchowej nastawionej na wzmocnienie i stabilizację.

Podsumowanie

Wiotkość stawów jest coraz częstszym problemem dotykającym osoby w każdym wieku. Polega na nadmiernym rozluźnieniu więzadeł i niestabilności stawów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele - od predyspozycji genetycznych, przez urazy, po przeciążenia.

Bez odpowiedniego leczenia wiotkość stawów prowadzi do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Dlatego tak istotna jest fizjoterapia wzmacniająca mięśnie i wiązadła stabilizujące stawy. Codzienne ćwiczenia i noszenie stabilizatorów również pomaga zapobiegać postępom tego schorzenia.

Najczęściej zadawane pytania

Główne objawy świadczące o wiotkości stawów to przewlekły ból nasilający się przy ruchu i obciążeniu, uczucie chwiejności i niestabilności, nienaturalna ruchomość oraz niepokojące trzeszczenie i chrzęst przy każdym ruchu stawu.

Najbardziej narażone na wiotkość są duże stawy kończyn dolnych - kolanowe, biodrowe, skokowe. Częsta jest też wiotkość barków. Znaczenie mają indywidualne predyspozycje oraz charakter treningów i urazów.

Tak, zaleca się regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie i więzadła wokół osłabionych stawów. Można też nosić stabilizatory, temblaki odciążające stawy w trakcie aktywności fizycznej.

Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, gdy mamy do czynienia z silnym, utrzymującym się bólem, powtarzającymi incydentami skręceń/zwichnięć lub też gdy wiotkość znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Przy wiotkości stawów zaleca się laseroterapię, jonoforezę, elektrostymulację mięśni stabilizujących stawy oraz ultradźwięki. Jednak kluczowe znaczenie ma dobrana indywidualnie kinezyterapia ukierunkowana na wzmocnienie mięśni.

5 Podobnych Artykułów:

 1. [generate_title] 5 - stolikwolnosci.pl
 2. [generate_title] 40 - stolikwolnosci.pl
 3. [generate_title] 30 - stolikwolnosci.pl
 4. [generate_title] 91 - stolikwolnosci.pl
 5. [generate_title] 71 - stolikwolnosci.pl
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Milena Jaciow
Milena Jaciow

Jako pasjonatka ekologii i minimalizmu, moje artykuły na stolikwolnosci.pl skupiają się na prostych rozwiązaniach prowadzących do wolności od zbędnego balastu. Inspiruję do tworzenia przyjaznych dla środowiska przestrzeni życiowej oraz dzielę się pomysłami na zrównoważone życie codzienne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły