czwartek, 30 marca, 2023

Bierzemy sprawy w swoje ręce

Odkręcamy pandemię strachu

Jak uzyskać receptę przez Internet?

Na wizytę u lekarza wciąż musimy i często czekamy dłużej, niż planowaliśmy. Stacjonarnie grafiki specjalistów wciąż są zajęte, a na konsultację nie rzadko trzeba czekać miesiącami. Jednak nie tylko czas działa na niekorzyść wizyt w trybie standardowym. Duże kolejki, pośpiech i stres, zniechęcają pacjentów do przekraczania progów poradni. Odpowiedzią na duże zapotrzebowanie pacjentów oraz konieczność wykupienia leków są e-recepty, uzyskiwane drogą elektroniczną. Czym jest recepta online i jak przebiega proces jej uzyskania? Sprawdź koniecznie!

Wielogodzinne i żmudne oczekiwanie na wizytę u specjalisty wcale nie musi być koniecznością. Poradę oraz receptę możemy już teraz i bez większych problemów uzyskać online. To ważne, by korzystać z takich możliwości udostępnionych w procesach digitalizacji, bo dzięki temu działamy na korzyść swoją i poradni, zmniejszając kolejki do lekarza. E-recepta to także odpowiedź na sytuację epidemiologiczną COVID-19. Korzystając z nowoczesnej usługi rezygnujemy z często niebezpiecznego kontaktu z innymi pacjentami. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega proces uzyskania takiej recepty.

Czym jest recepta online?

O e-recepcie mówi się już od 2014 roku, kiedy to wprowadzono istotne zmiany w prawie medycznym. Do ustawy o zawodzie lekarza, w art. 41 ustawodawca wprowadził zapis, w którym wskazał, że „lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej”.

Dzięki tej wzmiance specjalista ma prawo, a nawet obowiązek w pierwszej kolejności wystawić e-receptę na podstawie konsultacji online, a dopiero później stacjonarnie, jeśli nie ma innej możliwości.

E-recepta jest sporym ułatwieniem dla większości pacjentów, szczególnie tych chorujących przewlekle, ale nie tylko. Z tej możliwości korzysta bowiem coraz więcej osób, by nie tylko zaoszczędzić czas, ale uniknąć wizyt w poradniach oddalonych od miejsca zamieszkania.

E-recepta drogą internetową? W jaki sposób?

Aby wspomnieć, jak wygląda proces otrzymania e-recepty, będziemy posiłkować się przykładem platformy Medicept (https://medicept.pl), gdzie uzyskanie takiego dokumentu jest niezwykle proste.

Najpierw Pacjent wypełnia prosty formularz oraz uiszcza opłatę za usługę. Jednorazowo można otrzymać receptę na maksymalnie 3 leki.

W przygotowanej kolumnie należy podać nazwę leku, zalecaną do tej pory przez lekarza dawkę oraz ilość niezbędnych opakowań.

Następnie należy uzupełnić dane osobowe i podać adres mailowy, na który zostanie nadesłana recepta.

Każde z takich zgłoszeń weryfikuje lekarz, podejmując decyzję albo o wystawieniu, albo o odrzuceniu prośby o receptę. Jeśli lekarz nie wystawi e-recepty, poniesione środki wpływają z powrotem na konto Pacjenta.

W drugiej sytuacji, mianowicie, jeśli lekarz zdecyduje o wystawieniu e-recepty, na Twojego maila w ciągu piętnastu minut zostanie wysłana recepta online z kodem PIN umożliwiającym realizacje recepty w dowolnej aptece.

Warto podkreślić, że możliwość uzyskania e-recepty za pomocą Medicept to rozwiązanie na miarę europejskich rynków medycznych.

Platforma powstała w wyniku i dzięki współpracy lekarzy specjalistów oraz rezydentów z zespołem programistów specjalizujących się w branży medycznej. Możliwość uzyskania teleporady oraz niezbędnej recepty znacząco wpływa na zadowolenie z usług medycznych w całej Polsce.