Najszybsza pływaczka - krzyżówka i rekordy

Najszybsza pływaczka - krzyżówka i rekordy
Autor Marta szulc
Marta szulc21.02.2024 | 5 min.

Najszybsza pływaczka to bez wątpienia jedna z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych sportsmenek na świecie. W niniejszym artykule przybliżymy sylwetkę tej niezwykłej zawodniczki, przedstawiając najważniejsze fakty z jej kariery, osiągnięte wyniki i pobite rekordy. Dowiesz się kim jest, jakimi stylami pływa, gdzie trenuje oraz ile medali wywalczyła na największych imprezach pływackich świata. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Najszybsza pływaczka to multimedalistka olimpijska i mistrzyni świata.
 • Jej najlepsze wyniki osiąga w stylu dowolnym i motylkowym.
 • Trenuje w Stanach Zjednoczonych pod okiem znanego trenera.
 • Ma w dorobku rekordy świata i olimpijskie na różnych dystansach.
 • Jest inspiracją dla młodych adeptów pływania na całym świecie.

Najszybsza pływaczka i jej rekordy

Najszybszą pływaczką świata i multimedalistką olimpijską jest obecnie Katie Ledecky z USA. Ta utalentowana zawodniczka dominuje w światowym pływaniu kobiecym od kilku lat, bijąc rekordy i zdobywając medale na najważniejszych imprezach.

Niezwykłe osiągnięcia Katie Ledecky

Katie rozpoczęła treningi pływackie już jako 6-latka. Jej talent szybko został dostrzeżony i rozwijany przez trenerów. Mając zaledwie 15 lat, Katie zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. Tam zdobyła złoty medal na dystansie 800 m stylem dowolnym, bijąc rekord świata. Był to dopiero początek jej niezwykłej kariery.

Obecnie Katie Ledecky ma na koncie aż 7 złotych medali olimpijskich wywalczonych w latach 2012-2020. Jest też wielokrotną mistrzynią świata zdobywczynią w sumie 21 tytułów. Łącznie pobiła aż 14 rekordów świata, głównie w stylu dowolnym. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych pływaczek w historii tego sportu.

Jakie dystanse pokonuje?

Katie Ledecky dominuje na dystansach od 200 do 1500 metrów stylem dowolnym. Jej koronne, najlepsze konkurencje to 400 m i 800 m kraulem, w których zdobyła złoto na dwóch kolejnych igrzyskach olimpijskich (Londyn i Rio de Janeiro). Pokonuje też bez problemu 1500 m, choć dystans ten jest rzadziej rozgrywany na ważnych zawodach.

Oprócz swojej koronnej konkurencji - stylu dowolnego, Katie odnosi też sukcesy stylem motylkowym. Ma w swoim dorobku złote medale mistrzostw świata na dystansach 200 i 400 m tym stylem. Potrafi także świetnie zapłynąć 200 m stylem zmiennym, o czym świadczy jej brązowy medal igrzysk w Rio w tej konkurencji.

Wieloletnie doświadczenie

Pomimo młodego wieku (26 lat), Katie Ledecky ma już za sobą bogatą, wieloletnią karierę na najwyższym poziomie pływania. Jej pierwszy kontakt z olimpiadą miał miejsce jako nastolatka, 10 lat temu. Od tamtej pory regularnie startuje i dominuje w najważniejszych zawodach światowych.

Taka długotrwała obecność w czołówce pozwoliła jej nie tylko na zdobycie mnóstwa medali, ale też zebranie bezcennego doświadczenia. Katie potrafi radzić sobie z presją, wie jak rozplanować trening przed startem i zawsze prezentuje wysoką formę w kluczowych momentach sezonu. To cechy prawdziwej mistrzyni.

Czytaj więcej: [generate_title] 32 - stolikwolnosci.pl

Gdzie trenuje najszybsza pływaczka świata?

Katie Ledecky mieszka i trenuje w Stanach Zjednoczonych wraz z reprezentacją tego kraju. Jej główną bazą szkoleniową od wielu lat jest ośrodek pływacki na University of Stanford. Studiuje tam i jednocześnie realizuje profesjonalny program przygotowań pod okiem doświadczonego trenera Grega Meehana.

Uniwersytet Stanford zapewnia jej doskonałe zaplecze do treningów w postaci nowoczesnego, 50-metrowego basenu pływackiego. Może w nim trenować codziennie wraz ze światowej klasy partnerami. Do tego ma zapewnioną fachową opiekę sztabu szkoleniowego i medycznego. Czyni to z Stanfordu jeden z najlepszych ośrodków do przygotowań pływackich.

Dorobek medalowy Katie Ledecky

 • Igrzyska olimpijskie: 7 złotych, 2 srebrne medale
 • Mistrzostwa świata na basenie 50-metrowym: 14 złotych, 3 srebrne medale
 • Mistrzostwa świata na basenie 25-metrowym: 2 złote, 3 srebrne medale

W sumie daje to aż 23 złote medale najważniejszych imprez międzynarodowych, co stawia Katie Ledecky w ścisłej czołówce najbardziej utytułowanych pływaczek w historii. A ponieważ jest wciąż młoda i utrzymuje świetną formę, z pewnością poprawi ten dorobek w najbliższych latach.

Rekordy świata Katie Ledecky

Dystans Styl Rekord świata
400 m dowolny 3:56,46
800 m dowolny 8:04,79
1500 m dowolny 15:20,48

Powyższa tabela prezentuje aktualne rekordy świata Katie Ledecky w jej najmocniejszych konkurencjach. Wszystkie zostały ustanowione na mistrzostwach świata lub igrzyskach olimpijskich w latach 2013-2017. Katie wciąż je poprawia, choć osiągnęła już niebotyczny poziom trudny do przebicia dla konkurencji.

Podsumowanie

Katie Ledecky jako multimedalistka olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i rekordzistka globu zasłużenie nosi miano najlepszej obecnie pływaczki na świecie. Od lat nie ma dla niej równych rywalek na dystansach 400-1500 m stylem dowolnym. Jej niezwykłe osiągnięcia, takie jak 14 rekordów globu czy 7 złotych medali igrzysk stawiają ją w panteonie legend tego sportu. Katie wciąż jest głodna sukcesów, więc z pewnością jeszcze nie raz nas zadziwi.

Podsumowanie

Katie Ledecky to bez wątpienia najszybsza pływaczka na świecie. Jej niezwykłe osiągnięcia obejmują między innymi 7 złotych medali olimpijskich i aż 14 pobitych rekordów świata. Dominuje w stylu dowolnym, szczególnie na dystansach 400 i 800 metrów. Trenując na prestiżowym uniwersytecie Stanford, Katie systematycznie poprawia własne najlepsze wyniki. Zdobyte doświadczenie pozwala jej prezentować wysoką formę w najważniejszych zawodach sezonu. Jej krzyżówka kariery to same zwycięstwa i rekordy.

Multimedalistka mistrzostw świata i igrzysk Katie Ledecky nie ma sobie równych wśród pływaczek. Potwierdzają to liczne złote medale i rekordy świata, które regularnie poprawia. Imponujące wyniki osiąga w stylu dowolnym na 400 i 800 metrów. Jej dominacja trwa od wielu lat i nic nie zapowiada jej końca. Zasłużenie nosi miano najszybszej pływaczki wszech czasów.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Akwariowa Rybka Krzyżówka - Rybki Akwariowe Krzyżówka
 2. Plama z wody krzyżówka - odwaga na pokaz krzyżówka
 3. Szczypce warsztatowe - budowa i zastosowanie: małe szczypce krzyżówka
 4. Najlepsze tłuszcze do smażenia - zdrowy wybór dla Twoich potraw
 5. Bakterie w wodzie pitnej – jak się ich pozbyć?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta szulc
Marta szulc

Jestem Martą i uwielbiam wypoczynek. Najlepiej czuję się na łonie natury - w lesie, nad jeziorem lub w górach. Odpręża mnie szum drzew i śpiew ptaków. Chętnie jeżdżę na wycieczki rowerowe lub piesze, aby podziwiać piękne widoki. Po całym dniu aktywności lubię usiąść przy ognisku i delektować się ciszą.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły