czwartek, 30 marca, 2023

Bierzemy sprawy w swoje ręce

Odkręcamy pandemię strachu

PRACA I NAUKA ZDALNA A WPŁYW NA ZDROWIE

Praca z domu może negatywnie odbijać się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, szczególnie gdy w czasie wolnym mamy dostęp do ograniczonej puli aktywności. 

Spędzanie długich godzin przed komputerem nie jest korzystne nie tylko dla kręgosłupa, ale też ramion, karku czy nadgarstków. Na układ ruchu szczególnie źle wpływa nieprawidłowe ułożenie ciała, a także długie pozostawania w tej samej pozycji. Takie problemy pojawiają się również w przy tradycyjnej pracy biurowej. W przypadku pracy zdalnej mogą jednak pojawiać się dodatkowe czynniki, jeszcze bardziej pogłębiające dolegliwości fizyczne.

Nie każdy może przygotować w warunkach domowych wygodne stanowisko pracy, którego kluczowe elementy to krzesło dobrze podpierające kręgosłup oraz przestronne biurko umożliwiające prawidłowe ułożenie ramion i nadgarstków.

Praca zdalna w połączeniu z izolacją odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale też na kondycji psychicznej. Jednym z podstawowych symptomów pogorszonego zdrowia psychicznego jest obniżony nastrój, ale też rozdrażnienie i ogólne uczucie zmęczenia. Zamknięcie, brak możliwości swobodnego poruszania się czy kontaktu z ludźmi może źle wpływać na samopoczucie.

U niektórych osób, szczególnie tych przeżywających dodatkowe trudności związane z koronawirusem, mogą pojawić się objawy depresji. Przymusowa izolacja w przypadku osób ze stwierdzonymi zaburzeniami zdrowia psychicznego stwarza też warunki sprzyjające pogarszaniu się stanu chorego.

Czytaj na: 

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,koronawirus-i-izolacja–co-praca-zdalna-robi-z-cialem-i-psychika-,artykul,57957999.html