Skurcze mięśni pleców - Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Skurcze mięśni pleców - Objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak21.02.2024 | 6 min.

Skurcze mięśni pleców to częsty i bardzo dokuczliwy problem, z którym zmaga się wielu dorosłych. Występują nagle, powodują silny ból i ograniczają ruchomość, utrudniając normalne funkcjonowanie.

Kluczowe wnioski:
 • Skurcze mięśni pleców mają różnorodne przyczyny, zarówno biomechaniczne, jak i neurologiczne czy metaboliczne.
 • W leczeniu skurczy pleców stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe, fizykoterapię, a czasami także operacje kręgosłupa.
 • Codzienne ćwiczenia, utrzymywanie prawidłowej postawy i unikanie długotrwałych, jednostronnych obciążeń pomagają zapobiegać skurczom mięśni pleców.
 • Masaż, zabiegi fizykalne i odpowiednia rehabilitacja wspomagają leczenie zaawansowanych przypadków skurczy mięśni pleców.
 • Warto zdiagnozować przyczyny skurczy, by dobrać skuteczną terapię i uniknąć nawrotów dolegliwości.

Skurcze mięśni pleców - główne objawy

Głównym objawem skurczy mięśni pleców jest nagły, ostry ból w obrębie mięśni grzbietu. Może on promieniować do barku, szyi lub kończyn górnych. Bólowi często towarzyszy uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości pleców.

Skurcze mięśniowe pojawiają się nagle, bez wyraźnej przyczyny i trwają od kilku sekund do kilku minut. Mogą występować pojedynczo lub seriami, a ich natężenie jest zmienne - od łagodnych do bardzo silnych.

Dolegliwości nasilają się zwykle w nocy lub po dłuższym wysiłku fizycznym obciążającym plecy. Czynniki zaostrzające to m.in. stres, przemęczenie, niskie temperatury czy zmiany pogody.

Lokalizacja bólu

Skurcze mięśniowe mogą dotyczyć różnych części pleców, ale najczęściej pojawiają się w dolnym odcinku pleców lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Rzadziej zajmują górne partie pleców i okolicę barków.

Ból może mieć charakter jedno- lub obustronny. W przypadku spastyczności jednego mięśnia zwykle obejmuje on konkretny punkt, podczas gdy skurcze całych grup mięśniowych dają rozlane dolegliwości.

Skurcze mięśni pleców - najczęstsze przyczyny

Skurcze mięśni pleców mają złożoną etiologię. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się m.in. urazy kręgosłupa, zwężenie kanału kręgowego, dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, a także wady postawy prowadzące do nadmiernego obciążania mięśni.

Istotną rolę odgrywają również czynniki neurologiczne i metaboliczne, takie jak niedobory magnezu i wapnia, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a także stany lękowe i stres psychiczny.

Czynniki ryzyka

Do rozwoju skurczy mięśni pleców predysponują:

 • Wiek powyżej 40 lat
 • Nadwaga lub otyłość
 • Siedzący tryb życia
 • Zawody związane z długotrwałym wysiłkiem fizycznym

Większe ryzyko mają także osoby narażone na długotrwałe obciążenie kręgosłupa (podnoszenie ciężarów), wibracje całego ciała oraz przeciążenia związane z uprawianiem niektórych dyscyplin sportu.

Czytaj więcej: [generate_title] 92 - stolikwolnosci.pl

Skurcze mięśni pleców - profilaktyka i ćwiczenia

Podstawą profilaktyki i zmniejszania ryzyka skurczy mięśni pleców są regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, pośladków i brzucha. Powinny się one opierać na rozciąganiu oraz izometrycznym i stabilizacyjnym wzmacnianiu głębokich mięśni stabilizujących kręgosłup i miednicę.

Równie ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii pracy oraz codziennych czynności, unikanie zbyt długiego stania i siedzenia, noszenia zbyt ciężkich przedmiotów i nieprawidłowej pozycji ciała.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie grzbietu znacząco redukują ryzyko nawrotów skurczy pleców i poprawiają samopoczucie.

Rozciąganie i relaksacja

Ćwiczenia rozluźniające mięśnie pleców, szyi i ramion, połączone z technikami masażu, ciepłymi kąpielami i zabiegami fizykoterapeutycznymi, korzystnie wpływają na ustępowanie skurczów, łagodzą ból i poprawiają ruchomość kręgosłupa.

Ćwiczenia izometryczne 2-3 razy w tygodniu
Ćwiczenia stabilizujące Codziennie

Skurcze mięśni pleców - leczenie farmakologiczne

Skurcze mięśni pleców - Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

W terapii ostrych skurczy mięśni pleców stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym, rozkurczowym i przeciwzapalnym, które znoszą objawy i skracają czas trwania ataku. Znajdują się wśród nich zarówno leki dostępne bez recepty, jak i na receptę.

Leki przeciwbólowe mają na celu szybkie złagodzenie silnego bólu towarzyszącego skurczom mięśni. Stosuje się m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także paracetamol.

Leki rozkurczowe (muszkarynowe) znoszą napięcie mięśniowe i umożliwiają rozluźnienie kurczu. Oprócz tego podaje się preparaty z magnezem i witaminami z grupy B, redukujące skłonność do skurczów. W przypadkach przewlekłych stosuje się też leki neurologiczne i psychotropowe.

Skurcze mięśni pleców - terapia manualna i fizykoterapia

W leczeniu przewlekłych skurczy mięśni pleców coraz częściej wykorzystuje się zabiegi terapii manualnej wykonywane przez specjalistów fizjoterapii: masaż leczniczy i masaż funkcjonalny mający na celu rozluźnienie napiętych mięśni i poprawę ukrwienia.

Łączy się je z następującymi zabiegami fizykoterapii:

 • Magnetoterapia
 • Jonofereza
 • Krioterapia
 • Laseroterapia

Zabiegi fizykalne wspomagają leki i ćwiczenia, zmniejszając napięcia mięśniowe, poprawiając ukrwienie tkanek i przyspieszając ich regenerację.

Gimnastyka lecznicza

Najskuteczniejszą metodą fizjoterapii przeciw skurczom mięśni pleców jest odpowiednio dobrana, regularna gimnastyka lecznicza. Ma ona na celu rozciąganie skróconych mięśni, wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych i stabilizację kręgosłupa poprzez naukę prawidłowych, fizjologicznych wzorców ruchu.

Skurcze mięśni pleców - zabiegi operacyjne

Zabiegi operacyjne stosowane są rzadko, zazwyczaj u osób z innymi poważnymi schorzeniami neurologicznymi lub ortopedycznymi. Operacja może być niezbędna m.in. w przypadku zwężenia kanału kręgowego na skutek wyrośli kostnych, ucisku korzeni nerwowych lub przepukliny jądra miażdżystego.

Zabieg ma wówczas na celu likwidację ucisku na zakończenia nerwowe lub struktury rdzenia kręgowego, co pozwala wyeliminować podłoże odruchowych skurczów mięśni.

Podsumowanie

Skurcze mięśni pleców to częsty i bardzo dokuczliwy problem zdrowotny, który może znacząco pogarszać jakość życia. Przyczyny tych bolesnych skurczów są złożone i wieloczynnikowe - od zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa po niedobory mikroelementów.

Aby skutecznie leczyć skurcze mięśni pleców i zapobiegać ich nawrotom, warto połączyć farmakoterapię z aktywnością fizyczną, terapią manualną i zabiegami fizykalnymi. Tylko kompleksowe podejście terapeutyczne, uwzględniające zarówno objawy, jak i przyczyny tych dolegliwości, może przynieść satysfakcjonujące efekty.

Najczęściej zadawane pytania

Objawami skurczy mięśni pleców są najczęściej nagły, silny ból w obrębie mięśni grzbietu, któremu towarzyszy uczucie ich napięcia i skurczu. Ból może promieniować do barków, szyi lub rąk. Skurcze pojawiają się nagle, trwają kilka sekund lub minut.

Do najczęstszych przyczyn skurczy mięśni pleców należą: przeciążenie mięśni, urazy, niedobory magnezu i wapnia, stany lękowe i stres, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Skurcze mogą też być związane z siedzącym trybem życia czy złą postawą.

Aby radzić sobie ze skurczami mięśni pleców, zalecane są m.in. ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, masaż, okłady z ciepła/zimna, suplementacja magnezu i wapnia. Ważne jest też wyeliminowanie czynników wywołujących skurcze.

Należy udać się do lekarza, gdy skurcze występują bardzo często i są silne, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, towarzyszą im inne objawy neurologiczne lub nie ustępują mimo domowego leczenia.

Aby zapobiegać skurczom, zaleca sięregularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, unikanie długotrwałych, wymuszonych pozycji oraz picie odpowiedniej ilości płynów i suplementów mineralnych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Akwariowa Rybka Krzyżówka - Rybki Akwariowe Krzyżówka
 2. Ciekawostki piłki nożnej: pierwsza piłka do gry
 3. Szczypce warsztatowe - budowa i zastosowanie: małe szczypce krzyżówka
 4. Najlepsze tłuszcze do smażenia - zdrowy wybór dla Twoich potraw
 5. Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak

Jako entuzjasta ekologii i minimalizmu, moje teksty na stolikwolnosci.pl koncentrują się na praktycznych krokach prowadzących do wyzwolenia się od nadmiernego bagażu życiowego. Udostępniam wskazówki dotyczące ekologicznego stylu życia i prostych, codziennych zmian.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły