Trening interwałowy na bieżni - najlepsze ćwiczenia biegowe

Trening interwałowy na bieżni - najlepsze ćwiczenia biegowe
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak21 lutego 2024 | 6 min

Bieg interwałowy to świetna forma treningu cardio, która pozwala w krótkim czasie poprawić kondycję i spalić zbędne kalorie. Polega on na przeplataniu intensywnych przyspieszeń biegowych z okresami regeneracji marszu. Dzięki temu można ćwiczyć ze znacznie większą intensywnością, jednocześnie minimalizując ryzyko przetrenowania i kontuzji.

Kluczowe wnioski:
 • Trening interwałowy to świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej i poprawę kondycji.
 • Najlepiej wykonywać go na bieżni, gdzie można precyzyjnie kontrolować prędkość i czas przyspieszeń.
 • Dobierając intensywność i długość interwałów, warto kierować się aktualną kondycją i celami treningowymi.
 • Przerwy regeneracyjne są kluczowe, aby uniknąć przeciążenia organizmu.
 • Regularny bieg interwałowy pozytywnie wpływa na zdrowie serca i układu krążenia.

Jak zaplanować bieg interwałowy

Aby prawidłowo zaplanować trening interwałowy na bieżni, należy na początku określić cele oraz dobrać odpowiednie obciążenia. Jeśli chcemy poprawić kondycję i wytrzymałość, interwały powinny trwać od 3 do 5 minut ze stosunkowo krótkimi przerwami 1-2 minutowymi. Natomiast, aby spalić tkankę tłuszczową i schudnąć, zaleca się krótsze, ale intensywniejsze powtórzenia - od 30 sekund do 1,5 minuty przyspieszenia i tyle samo na regenerację.

Kolejna kwestia to dobór prędkości na interwałach. Początkujący powinni biec z prędkością około 70-80% swojego maksimum tętna treningowego. Zaawansowani mogą przyspieszać nawet do 90-95% maksymalnej intensywności. Ważne, aby obserwować reakcje organizmu i stopniowo zwiększać obciążenia.

Ilość powtórzeń i czas trwania treningu

Optymalna liczba interwałów na jednym treningu to 6-10. Jeśli robimy dłuższe, 3-5 minutowe serie, wystarczy 6 powtórzeń. Przy intensywnych, krótszych sprintach można zwiększyć ich liczbę do 8-10. Całkowity czas session interwałowej powinien wynosić od 20 do 40 minut łącznie z rozgrzewką i ćwiczeniami rozciągającymi na zakończenie.

Ćwiczenia biegowe z przerwami regeneracyjnymi

Bieg interwałowy polega na naprzemiennym wykonywaniu serie intensywnych przyspieszeń biegowych i wolniejszego truchtu lub marszu w fazach odpoczynku. Taki rodzaj treningu cardio, zwany też treningiem intervalowym, pozwala ćwiczyć w okresowo dużym nasileniu wysiłku, bez ryzyka szybkiego przeciążenia i kontuzji.

Przerwy regeneracyjne pomiędzy intensywnymi interwałami są kluczowe, aby dać organizmowi szansę na uzupełnienie zapasów energii w mięśniach i usuniecie nadmiernego kwasu mlekowego.

Długość przerwy powinna być uzależniona od czasu trwania poprzedniego sprintu. Najczęściej stosuje się stosunek 1:1, czyli np. po 30 sekundach intensywnej pracy również 30 sekund marszu. Czasem np. po dłuższych, kilkuminutowych intervalach dobrze wydłużyć odpoczynek do 1,5-2 minut, aby zminimalizować ryzyko przeciążenia i kontuzji.

Czytaj więcej: [generate_title] 26 - stolikwolnosci.pl

Różne rodzaje treningu interwałowego biegowego

Trening interwałowy biegowy może być realizowany w kilku odmianach w zależności od założonych celów treningowych.

Interwały spalania tkanki tłuszczowej

Aby maksymalizować utratę tkanki tłuszczowej, należy stosować krótkie, kilkudziesięciosekundowe sprinty o dużej intensywności (nawet powyżej 90% tętna max) z taką samą długością odpoczynku. Ten rodzaj interwałów pozwala po treningu utrzymać podwyższony poziom metabolizmu przez wiele godzin, co sprzyja spalaniu kalorii i zredukowaniu tkanki tłuszczowej.

Interwały rozwijające wydolność

Jeżeli biegamy w celu rozwoju kondycji sercowo-oddechowej, wydolności i wytrzymałości, należy stosować nieco dłuższe powtórzenia rzędu 3-5 minut o umiarkowanej intensywności z 1-2 minutowymi przerwami. Takie interwały biegowe świetnie rozwijają system transportu tlenu i tolerancję na kwas mlekowy w mięśniach.

Interwały na bieżni - przykładowy trening

Trening interwałowy na bieżni - najlepsze ćwiczenia biegowe

Poniższy przykład 20-minutowego treningu interwałowego biegowego na bieżni jest doskonały szczególnie dla osób na początku swojej przygody z treningiem interwałowym.

Rozgrzewka 10 minut marsz 5 km/h + bieg 8 km/h
Sprint 30 sekund bieg 11-12 km/h
Przerwa 60 sekund marsz 5 km/h
Sprint 30 sekund bieg 11-12 km/h
Przerwa 60 sekund marsz 5 km/h

Powyższy schemat powtarzamy 4 razy, a na koniec 5-10 minut spokojnego truchtu i ćwiczeń rozciągających. Dla zaawansowanych można zwiększyć prędkość biegu podczas interwałów do 13-15 km/h lub skrócić przerwy regeneracyjne.

Bieg interwałowy a spalanie tkanki tłuszczowej

Intensywny wysiłek fizyczny przeplatany z aktywnym wypoczynkiem, jaki zapewnia trening interwałowy biegowy, pozwala zmaksymalizować tempo spalania tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to możliwe dzięki szeregowi korzystnych mechanizmów fizjologicznych.

Po pierwsze, podczas intensywnego sprintu biegowego, organizm musi pozyskiwać energię z rezerw glikogenu w mięśniach i wątrobie, a w przypadku jego braku także z wolnych kwasów tłuszczowych. Ponadto w fazie odpoczynku i po treningu następuje zwiększona lipoliza i uwalnianie kwasów tłuszczowych z adipocytów – komórek tłuszczowych. Dodatkowo wzrasta metabolizm i zapotrzebowanie organizmu na energię do regeneracji, co sprzyja spalaniu większej liczby kalorii.

Dzięki temu regularne sesje interwałowe pozytywnie wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie, zwłaszcza w obrębie mięśni i narządów jamy brzusznej. Są więc świetnym uzupełnieniem diety odchudzającej.

Wpływ treningu interwałowego na kondycję i zdrowie

 • Systematyczny trening interwałowy biegowy, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, poprawia także ogólną kondycję fizyczną, wydolność sercowo-oddechową oraz zdrowie układu krążenia.
 • Regularne interwały prowadzą do wzrostu pojemności płuc, minutowej objętości oddechowej oraz maksymalnego poboru tlenu przez organizm (VO2 max). To z kolei przekłada się na większą tolerancję wysiłku fizycznego.
 • Sesje interwałowe intensywnie pobudzają i wzmacniają mięsień sercowy, obniżają spoczynkowe tętno, poprawiają ukrwienie i funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych. Tym samym obniżają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Mimo wielu zalet i korzyści zdrowotnych, trening interwałowy nie jest wskazany dla wszystkich. Nie powinny go uprawiać osoby z niewydolnością krążenia, niekontrolowanymi zaburzeniami rytmu serca, czy źle wyrównaną cukrzycą.

Podsumowanie

Trening interwałowy biegowy, polegający na przeplataniu sprintów i marszu, to świetna forma aktywności fizycznej dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Regularny bieg interwałowy pozwala w krótkim czasie poprawić kondycję, zwiększyć wydolność organizmu, a także przyspieszyć metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Aby jednak trening interwałowy na bieżni przyniósł zamierzone efekty, trzeba go odpowiednio zaplanować. Należy dobrać optymalną intensywność i czas trwania sprintów oraz przerw regeneracyjnych - w zależności od aktualnej kondycji i celów. To pozwoli uniknąć kontuzji i przetrenowania.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akupunktura zatok - skuteczne leczenie sinusa
 2. Nieprawidłowość krzyżówka - Słownik online
 3. Teatr kukiełkowy dla dzieci - rozbudzenie wyobraźni i kreatywności
 4. Trening nóg na siłowni - Ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych
 5. Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak

Jako entuzjasta ekologii i minimalizmu, moje teksty na stolikwolnosci.pl koncentrują się na praktycznych krokach prowadzących do wyzwolenia się od nadmiernego bagażu życiowego. Udostępniam wskazówki dotyczące ekologicznego stylu życia i prostych, codziennych zmian.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły