„Do najczęstszych niebezpieczeństw należy zaliczyć:
- wady wzroku, bóle głowy,
- promieniowanie monitora,
- stres,
- wady postawy,
- uzależnienie od komputera,
- fobie, depresja.
WZROK
Oko – najczulszy narząd ludzki, podczas pracy przy komputerze, jest bardzo obciążone. Ludzie spędzający wiele godzin przy komputerze często odczuwają ból oczu i głowy. Jakie są tego przyczyny?
- obraz na ekranie monitora nie jest statyczny lecz migający,
- przewijanie zawartości ekranu przebiega skokowo, zmusza więc oko do częstej, raptownej zmiany punktu fiksacji, czyli miejsca, w które patrzymy,
- zwężenie pola widzenia do ekranu lub jego najbliższego otoczenia,
- kolorowy obraz bardziej męczy wzrok niż obraz czarno-biały,
- nieodpowiednie oświetlenie miejsca pracy – minimalnie 500 luksów, światło powinno padać z góry,
- umieszczanie monitora na tle okna, stosowanie żaluzji lub rolet, które niedostatecznie tłumią światło,
- zbyt mały monitor – najlepsze monitory duże (17-19 cali), ciekłokrystaliczne – mniej szkodzą na wzrok, chronią przed niekorzystanym wpływem promieniowania,
- używanie szkieł kontaktowych, okularów z podziałem szkieł blisko – daleko lub z przyciemnionymi szkłami (zmniejszają kontrastowość obrazu), najlepsze szkła z powłoką antyrefleksyjną,
- stosowanie zbyt małej czcionki – poniżej 7 punktów,
- nieodpowiednie wymagania sprzętowe.
Wynikiem zbyt długiej pracy przy komputerze są następujące choroby oczu:
- przemijająca krótkowzroczność oraz nasilanie się subiektywnie odczuwanych dolegliwości, takich jak „rozmazywanie” się obrazu, podwójne widzenie, pieczenie, ból oraz obiektywnie obserwowane łzawienie i zaczerwienie gałek ocznych,
- zaburzenia ruchomości powiek,
- stany zapalne powiek i spojówek,
- zaburzenia wydzielania i odpływu łez,
- zmiany zapalne i zwyrodnieniowe okolicy centralnej siatkówki,
- oczopląs.
STRES
Stres przed komputerem najczęściej towarzyszy ludziom dorosłym. Dzieci najczęściej są pozbawione uczucia strachu przed nowościami, ich naturalna ciekawość jest od niego silniejsza. Dlatego warto uczyć dzieci obsługi komputera, pamiętając oczywiście o zagrożeniach i starając się je minimalizować.
WADY POSTAWY
Wynikiem niewłaściwej postawy ciała podczas pracy przy komputerze jest ból mięśniowo-szkieletowy. Jest on odczuwany głównie w okolicy szyi i barku i występuje częściej u osób, u których kąt zgięcia szyi podczas pracy jest duży.
Ponadto, długotrwała praca na klawiaturze może powodować uszkodzenie ścięgien mięśni prostowników przedramienia i doprowadzić w konsekwencji do ich następowego zapalenia.
Oprócz tego, istnieją doniesienia świadczące o tym, że wykonywanie przez dłuższy czas czynności, które wymagają zgięcia i pewnego stopnia rozciągnięcia nadgarstka są czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Jego objawy to drętwienie, uczucie mrowienia i ból w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i wewnętrznej powierzchni palca serdecznego oraz następowy zanik mięśni. Opisane objawy wymagają leczenia, niekiedy nawet (bardzo rzadko) chirurgicznego.
Po każdej godzinie pracy z komputerem, jego użytkownik powinien mieć zapewnioną dziesięciominutową przerwę. W jej trakcie należałoby wykonywać ćwiczenia oddechowe, masaż palców rąk, rozluźniać mięśnie tułowia oraz masować skórę głowy. Ważne jest również uprawianie sportów, najlepiej pływania (sporty niewskazane to tenis ziemny i stołowy, ponieważ dodatkowo obciążają nadgarstki).
UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA I INTERNETU
Obecnie u wielu osób pracujących przy użyciu komputera oraz u dzieci i młodzieży spędzających dużo czasu przy komputerze obserwuje się uzależnienie od komputera i Internetu, które staje się tak silne, że jest przyrównywane do innych powszechnie znanych i groźnych uzależnień, takich jak palenie tytoniu, narkomania czy alkoholizm.
Objawami uzależnienia od komputera są:
- spędzanie wielu godzin na grach komputerowych i wirtualnych (zakładając na głowę hełm czujemy się jakbyśmy byli wewnątrz gry),
- zanik życia społecznego i towarzyskiego,
- utrata przyjaciół,
- nieumiejętność znalezienia partnera życiowego,
- utrata poczucia rzeczywistości (dzieci myślą, że te same rzeczy, które robią w cyberprzestrzeni, będą mogły robić w rzeczywistości; często nie radząc sobie w rzeczywistym świecie uciekają w cyberprzestrzeń). Jesteś uzależniony od Internetu jeżeli:
- korzystasz z Internetu 38 i więcej godzin tygodniowo (bezpieczna dawka – 5 godzin dziennie),
- twoim ulubionym zajęciem są internetowe pogawędki z ludźmi z różnych stron świata,
- podczas pracy przy komputerze zapominasz o całym świecie, nie rozmawiasz z domownikami, odmawiasz wspólnych posiłków,
- nawet jeśli nie jesteś w Internecie to myślisz o nim,
- ze znajomymi rozmawiasz tylko o Internecie.
Warto wiedzieć, że bardziej skłonne do uzależnień są dziewczynki niż chłopcy. Najmłodsza leczona dziewczynka miała 8 lat.
FOBIE I DEPRESJE
Psychologowie i psychiatrzy wskazują także na wzrastającą ilość depresji. Depresyjnie reagują osoby, które używają techniki wirtualnej rzeczywistości (rzeczywistości sztucznej, pozornej, urojonej). Ta ostatnia może „przewyższać” rzeczywistość fizyczną i biologiczną. Nakłania ona użytkownika do odwiedzania cybernetycznego świata, dostarcza mu niejednokrotnie wrażeń, których w realnym świecie nigdy nie dozna W konsekwencji zwraca się on ku światom fantazji, rozwija się w nim poczucie „cybersamotności”.
Uzależnienie od komputera i Internetu, które to objawia się rozdrażnieniem, uczuciem niepokoju w sytuacji „braku dostępu do sieci”, może również powodować depresję. ”
mgr Luiza Górzyńska
na podstawie wykładów z bezpieczeństwa i higieny pracy z komputerem.
czytaj więcej na: