Akupunktura na ból głowy - skuteczne leczenie bez leków

Akupunktura na ból głowy - skuteczne leczenie bez leków
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak21 lutego 2024 | 8 min

Akupunktura na ból głowy może być skuteczną metodą leczenia tej dolegliwości bez użycia leków. Polega ona na wbijaniu bardzo cienkich igieł w określone punkty na ciele, co ma przywrócić równowagę energetyczną i złagodzić ból. Jest to technika stosowana od tysięcy lat w medycynie chińskiej i coraz chętniej wykorzystywana także na Zachodzie. Wiele badań potwierdza jej skuteczność w łagodzeniu migren, napięciowych bólów głowy i innych typów bólu głowy. Jest bezpieczna, nieinwazyjna i pozbawiona skutków ubocznych typowych dla farmakoterapii.

Kluczowe wnioski:
 • Akupunktura może skutecznie zmniejszać częstotliwość i nasilenie bólów głowy bez efektów ubocznych.
 • Działa poprzez stymulowanie określonych punktów na skórze, co wpływa na poprawę krążenia krwi i przepływu energi w organizmie.
 • Najlepsze efekty daje w leczeniu migren, ale może też pomóc w innych rodzajach bólu głowy np. napięciowym.
 • Aby osiągnąć dobre rezultaty, zazwyczaj potrzeba serii kilku lub kilkunastu zabiegów.
 • Jest bezpieczna, nieinwazyjna i pozbawiona działań niepożądanych typowych dla leków przeciwbólowych.

Akupunktura na bólgłowy – skuteczność

Akupunktura jest stosunkowo bezpieczną i skuteczną metodą leczenia bólu głowy. Polega na wbijaniu bardzo cienkich igieł w ściśle określone punkty na ciele. Stymuluje to naturalne mechanizmy samoleczenia organizmu i przywraca równowagę energetyczną. Akupunktura zwykle łagodzi objawy migren i napięciowych bólów głowy. Może być używana samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Z badań wynika, że u ok. 60% pacjentów regularnie korzystających z akupunktury nastąpiła poprawa lub całkowite ustąpienie migren. Natomiast u 85% osób, które odczuwały napięciowe bóle głowy, dolegliwości uległy wyraźnemu złagodzeniu. Akupunktura sprawdza się szczególnie w przewlekłych, uporczywych bólach głowy, które nie reagują zadowalająco na leczenie farmaceutyczne.

Mechanizm działania akupunktury

Akupunktura działa na zasadzie stymulowania określonych punktów na skórze. Punkty te nazywane są akupunktami. Każdy akupunkt powiązany jest z konkretnym narządem lub układem organizmu. Igły wbija się właśnie w te newralgiczne miejsca, by przywrócić w nich równowagę energetyczną.

Poprzez akupresurę uwalniane są endorfiny, czyli naturalne opioidy, które łagodzą ból i wpływają na poprawę samopoczucia. Dodatkowo zwiększa się przepływ krwi w obrębie leczonych narządów, co przyspiesza ich regenerację i leczenie. Akupunktura ma zatem dobroczynny wpływ nie tylko na konkretny objaw, ale na cały organizm.

Gdzie zrobić akupunkturę na ból głowy?

Akupunkturę na ból głowy można wykonać w gabinetach akupunktury lub fizjoterapii. Coraz częściej oferują ją również przychodnie lekarskie i prywatne gabinety medycyny naturalnej.

Przed pierwszym zabiegiem akupunktury na ból głowy odbywa się wywiad medyczny. Akupunkturzysta zadaje szereg szczegółowych pytań na temat objawów, czasu ich występowania, sytuacji, które je wywołują itp. Pomoże to dobrać odpowiednie punkty akupresury i zmaksymalizować skuteczność leczenia.

Akupunktura jest wykonywana przez wykwalifikowanych lekarzy i fizjoterapeutów, którzy ukończyli dodatkowe szkolenie w tej dziedzinie. Aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo i rezultaty zabiegu, warto korzystać wyłącznie z usług certyfikowanych specjalistów.

Akupunktura a leczenie bólu głowy farmakologicznie

Akupunktura może być z powodzeniem łączona z tradycyjnym leczeniem farmakologicznym bólów głowy takim jak np. przyjmowanie leków przeciwbólowych. Wzajemnie się one uzupełniają i zwiększają szansę na skuteczne zwalczenie migren i innych uporczywych bólów głowy. Akupunktura dodatkowo zmniejsza konieczność zażywania środków przeciwbólowych i tym samym chroni pacjenta przed skutkami ubocznymi tych leków.

Akupunktura może więc stanowić cenne uzupełnienie tradycyjnego leczenia i pozwolić na ograniczenie dawki stosowanych leków lub całkowite odstawienie silnych preparatów przeciwbólowych.

Czytaj więcej: [generate_title] 2 - stolikwolnosci.pl

Ile kosztuje akupunktura na ból głowy?

Ceny zabiegów akupunktury na ból głowy są zróżnicowane w zależności od miasta i gabinetu, w którym wykonuje się zabieg. Średnio jednorazowa wizyta kosztuje od 100 do 150 zł. Często oferowane są zniżki przy zakupie pakietu kilku spotkań.

Z reguły na początku zaleca się od 6 do 12 sesji wykonywanych 1-2 razy w tygodniu. Następnie, przy pozytywnych rezultatach, można stopniowo wydłużać odstępy między kolejnymi wizytami. Łączny koszt całej terapii akupunkturą na bóle głowy może więc wynieść od 600 do 1500 zł.

Zdaniem ekspertów akupunktura powinna być refundowana przez NFZ w leczeniu migren i innych rodzajów bólu głowy. Obecnie jednak zabiegi te pacjenci muszą opłacać z własnej kieszeni.
Zabieg akupunktury Koszt
Pojedyncza wizyta 100-150 zł
Seria 10 zabiegów 900-1200 zł

Dofinansowanie akupunktury na ból głowy

Obecnie akupunktura na bóle głowy nie jest refundowana przez NFZ. Może za to zostać częściowo pokryta w ramach pakietu medycznego w prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Niektóre firmy w ramach benefitów dla pracowników dofinansowują też zabiegi akupunktury.

Jak długo trwa akupunktura na bólgłowy?

Akupunktura na ból głowy - skuteczne leczenie bez leków

Pojedyncza wizyta akupunktury w celu leczenia bólu głowy trwa zwykle 30-40 minut. Na początku terapii spotkania odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Gdy dojdzie do poprawy samopoczucia, można stopniowo wydłużać przerwy pomiędzy kolejnymi seansami.

Aby osiągnąć dobre rezultaty w leczeniu bólów głowy akupunkturą, konieczna jest seria kilkunastu zabiegów. Z badań wynika, że najlepsze efekty przynosi 12 sesji wykonywanych regularnie przez okres ok. 3 miesięcy. Po tym czasie u większości pacjentów obserwowana jest znacząca poprawa lub całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych.

Na ile starcza efekt po akupunkturze na ból głowy?

Uzyskane dzięki akupunkturze złagodzenie objawów bólu głowy utrzymuje się zwykle od kilku miesięcy do 2 lat. Wiele zależy od przyczyny bólu, trybu życia pacjenta i tego czy kontynuuje się zalecone przez akupunkturzystę działania wspomagające, np. suplementację witamin i minerałów.

Aby utrwalić efekt, zaleca się powtarzać kurację akupunkturową na ból głowy średnio co 1-2 lata. Odstępy można skracać lub wydłużać w zależności od nawrotów dolegliwości. Niektórzy pacjenci decydują się na wykonywanie pojedynczych sesji akupunktury 1-2 razy w miesiącu jako "przypominajki" dla organizmu.

 • Akupunktura przynosi widoczną ulgę u większości pacjentów z przewlekłymi bólami głowy.
 • Efekt utrzymuje się zwykle od kilku miesięcy do 2 lat, po czym może być konieczne powtórzenie terapii.
 • Nie jest obecnie refundowana przez NFZ.
 • Koszt serii kilkunastu zabiegów waha się od 600 do 1500 zł.

Czy akupunktura na ból głowy jest bezpieczna?

Akupunktura przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę jest uważana za całkowicie bezpieczną metodę leczenia. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek poważnych powikłań jest bardzo niskie.

Czasami mogą pojawić się niewielkie, krótkotrwałe dolegliwości typu zaczerwienienie skóry, lekkie krwawienie w miejscach ukłuć lub zasinienia. Objawy te ustępują jednak samoistnie w ciągu kilku godzin lub dni. Bardzo rzadko zdarzają się powikłania w postaci np. stanów zapalnych.

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa akupunktury ma właściwe przeprowadzenie zabiegu. Dlatego tak istotne jest, by korzystać wyłącznie z pomocy wykwalifikowanych specjalistów dysponujących odpowiednimi uprawnieniami i certyfikacją.

Przeciwwskazania do akupunktury

Akupunktury nie powinny wykonywać osoby z rozrusznikami serca, chorobami krwi, stosujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, kobiety w ciąży oraz osoby z wszczepionymi metalowymi implantami. W ich przypadku istnieje bowiem ryzyko powikłań. We wszystkich wątpliwościach należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy akupunktura na ból głowy jest nieskuteczna?

Aczkolwiek akupunktura przynosi ulgę zdecydowanej większości pacjentów z migrenami i bólami głowy, to nie zawsze okazuje się skuteczna. Szacuje się, że u 10-30% osób nie obserwuje się wyraźnej poprawy po zastosowaniu tej metody.

Na niepowodzenie terapii akupunkturą mogą wpływać różne czynniki. Duże znaczenie ma tu nietrafiona diagnoza przyczyn bólu głowy. Inne powody to zbyt rzadkie wykonywanie zabiegów lub zbyt krótka terapia. Rzadziej winę ponosi źle dobrana technika akupunktury lub małe doświadczenie specjalisty.

Mimo początkowych niepowodzeń, wielu specjalistów zachęca do kontynuowania terapii akupunkturą. Organizm każdego pacjenta reaguje bowiem nieco inaczej i potrzebnych może być więcej sesji, by osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Podsumowanie

Akupunktura może okazać się skuteczną metodą walki z uporczywymi bólami głowy, w tym migrenami. Działa poprzez stymulowanie ściśle określonych punktów na skórze, co pomaga przywrócić równowagę energetyczną w organizmie. Terapia akupunkturą na ból głowy trwa zwykle ok. 3 miesięcy. Większość pacjentów doświadcza wyraźnej poprawy i mniejszej częstotliwości ataków bólu głowy.

Akupunktura jest stosunkowo bezpieczna i pozbawiona typowych dla leków działań ubocznych. Choć nie jest refundowana, to przy nawracających, silnych bólach głowy może okazać się wartościową alternatywą lub uzupełnieniem tradycyjnej farmakoterapii.

Najczęstsze pytania

Akupunktura działa poprzez wbijanie bardzo cienkich igieł w ściśle określone punkty na skórze, zwane akupunktami. Stymuluje to zlokalizowane głębiej nerwy, mięśnie i inne tkanki, wyzwalając naturalne mechanizmy przeciwbólowe organizmu. W ten sposób łagodzi różnego rodzaju bóle, w tym bóle głowy.

Cena pojedynczej wizyty akupunktury na ból głowy waha się zwykle w granicach 100-150 zł. Typowa terapia obejmująca 10-15 sesji kosztuje więc od 1000 do 2250 zł. Niektóre gabinety oferują zniżki przy zakupie pakietów.

Zabieg akupunktury nie jest typowo bolesny. Stosowane igły mają grubość włosa, więc ich ukłucie jest zwykle ledwo wyczuwalne. Czasem pojawia się lekkie mrowienie, zawroty głowy lub uczucie ciężkości. Są to normalne odczucia świadczące o prawidłowym przebiegu terapii.

Dobre efekty akupunktury utrzymują się zazwyczaj od kilku miesięcy do 2 lat. W tym czasie ataki bólu głowy występują rzadziej i są mniej dotkliwe. Aby utrwalić rezultat, zaleca się powtarzać kurację co 1-2 lata.

Akupunkturę na bóle głowy wykonują specjaliści w gabinetach akupunktury i fizjoterapii. Można ją zrobić także w niektórych przychodniach i gabinetach medycyny naturalnej. Ważne jest, aby zabieg przeprowadził doświadczony, certyfikowany akupunkturzysta.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akwariowa Rybka Krzyżówka - Rybki Akwariowe Krzyżówka
 2. Ciekawostki piłki nożnej: pierwsza piłka do gry
 3. Szczypce warsztatowe - budowa i zastosowanie: małe szczypce krzyżówka
 4. Trening nóg na siłowni - Ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych
 5. Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Juszczak
Jacek Juszczak

Jako entuzjasta ekologii i minimalizmu, moje teksty na stolikwolnosci.pl koncentrują się na praktycznych krokach prowadzących do wyzwolenia się od nadmiernego bagażu życiowego. Udostępniam wskazówki dotyczące ekologicznego stylu życia i prostych, codziennych zmian.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły