Szałwia na zatoki - naturalne leczenie zapalenia spojówek

Szałwia na zatoki - naturalne leczenie zapalenia spojówek
Autor Marta szulc
Marta szulc22.02.2024 | 7 min.

Szałwia na zatoki może być skutecznym domowym sposobem na leczenie zapalenia zatok i łagodzenie jego objawów. Ten popularny ziołowy specyfik ma właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne, dzięki czemu pomoże oczyścić zatkane zatoki z zalegającej wydzieliny. Regularne inhalacje z szałwii przyniosą ulgę przy bólu głowy, niedrożności nosa i kaszlu. Jest to bezpieczna i prosta metoda, która wspomaga standardowe leczenie farmakologiczne.

Kluczowe wnioski:
 • Szałwia oczyszcza i osusza zatoki z nadmiaru wydzieliny
 • Zmniejsza stan zapalny błony śluzowej zatok
 • Łagodzi objawy przeziębienia i grypy
 • Działa wykrztuśnie i ułatwia oddychanie
 • Jest bezpiecznym i naturalnym lekiem roślinnym

Szałwia leczy zapalenie spojówek

Szałwia pospolita od dawna stosowana jest w leczeniu różnych dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi. Jej olejki eteryczne i garbniki wykazują silne działanie przeciwzapalne i zioła na zatoki. Dzięki temu szałwia może skutecznie łagodzić objawy zapalenia spojówek, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie czy uczucie ciała obcego pod powiekami.

Szałwia zawiera flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne (głównie borneol, cyneol, tujon) oraz kwasy fenolowe i triterpenowe. Te związki aktywnie zwalczają stany zapalne, obkurczają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie śródgałkowe oraz wykazują silne działanie antybakteryjne.

Dlatego regularne przemywanie oczu wywarem z szałwii lub okłady ze świeżych liści tej rośliny mogą przynieść ulgę przy zapaleniu spojówek różnego pochodzenia - zarówno bakteryjnym, wirusowym jak i alergicznym. Pomogą także wzmocnić osłabioną przez stany zapalne błonę śluzową oka.

Należy jednak pamiętać, że szałwia nie zastąpi w pełni tradycyjnego leczenia farmakologicznego i konsultacji okulistycznej. Może być bezpiecznym i skutecznym uzupełnieniem terapii pod okiem specjalisty.

Jak stosować wywar z szałwii na oczy?

Aby przygotować wywar do przemywania oczu, garść suszonych liści szałwii zalej szklanką wrzącej wody i parz przez 15 minut. Po przecedzeniu i lekkim ostudzeniu możesz zwilżać nim jałowy wacik i delikatnie przemywać nim zamknięte oczy. Zabieg wykonuj 2-3 razy dziennie.

Możesz także zastosować chłodny okład ze świeżych liści szałwii, przykładając go na kilka minut do zamkniętych powiek. Szałwię do okładów wymieniaj po każdym użyciu na świeżą.

Jak stosować szałwię na zatoki?

Inhalacje z dodatkiem szałwii na zatoki to prosty i skuteczny domowy sposób na leczenie objawów zapalenia zatok przynosowych. Gorąca para nawilża i oczyszcza zatkane zatoki, ułatwiając odkrztuszanie gęstej wydzieliny. Szałwia dodatkowo działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dzięki czemu szybciej opanowuje katar, ból głowy i niedrożność nosa.

Czas inhalacji 10-15 minut
Częstotliwość 2-3 razy dziennie

Aby wykonać inhalację, zalej łyżkę suszonej lub świeżej szałwii szklanką wrzątku. Inhaluj parami przez kwadrans, nakrywając głowę ręcznikiem. Możesz też dodać szałwię do miski z gorącą wodą i pochylać się nad parą z zamkniętymi oczami.

Jak jeszcze stosować szałwię na katar i ból głowy?

Oprócz inhalacji, na ból głowy i katar polecane jest picie naparu z szałwii do 3 razy dziennie. Dodatkowo okłady z olejku szałwiowego na skronie i czoło mogą przynieść ulgę przy silnych bólach głowy. Olejek rozgrzewa i udrażnia zatkane zatoki.

Czytaj więcej: [generate_title] 85 - stolikwolnosci.pl

Dlaczego szałwia pomaga na zatoki?

Szałwia na zatoki działa dzięki zawartym w niej związkom o właściwościach wykrztuśnych, rozkurczowych i przeciwzapalnych. Flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszając stan zapalny. Ponadto oczyszczają i osuszają zalegającą wydzielinę.

Spośród olejków eterycznych szałwii największe znaczenie mają: borneol o działaniu bakteriobójczym, cyneol rozszerzający oskrzela i tujon - środek wykrztuśny. Te związki razem skutecznie zwalczają podstawowe objawy zapalenia zatok.

Badania potwierdzają, że wyciągi z szałwii hamują rozwój bakterii i wirusów odpowiedzialnych m.in. za zapalenie zatok (Staphylococcus aureus, H. influenzae, rinowirusy). Mają też silne właściwości przeciwzapalne porównywalne do niektórych leków.

Dlatego warto sięgać po sprawdzoną od wieków szałwię, by w naturalny sposób wesprzeć leczenie kataru, bólu i zatkania zatok przynosowych.

Objawy ustępują po szałwii

Szałwia na zatoki - naturalne leczenie zapalenia spojówek

Regularne stosowanie szałwii w postaci inhalacji, okładów i naparów na ogół przynosi wyraźną ulgę w najczęstszych dolegliwościach związanych z zapaleniem zatok. Są to przede wszystkim:

 • Ból i ucisk w okolicy czoła, nosa i policzków
 • Zatkany nos i trudności z oddychaniem
 • Gęsta, śluzowa wydzielina z nosa i zatok
 • Kaszel i chrypka
 • Ból głowy

Działając miejscowo przeciwzapalnie, wykrztuśnie i rozszerzająco na błonę śluzową, szałwia usuwa przyczyny wymienionych objawów. Łagodzi stany zapalne, udrażnia zatkane zatoki, ułatwia odkrztuszanie i poprawia wentylację zatok.

Aby podtrzymać dobre efekty, zaleca się kontynuację stosowania szałwii jeszcze przez 2-3 dni po ustąpieniu ostrych dolegliwości. Pomoże to zmniejszyć ryzyko nawrotu zapalenia zatok. Dobrze jest też łączyć szałwię z innymi ziołami o podobnym działaniu, np. tymiankiem, rumiankiem lub miętą pieprzową.

Zioła zastępują leki na zatoki

Leki chemiczne na zapalenie zatok bywają obarczone wieloma działaniami niepożądanymi i nie zawsze są wskazane do dłuższego stosowania. Tymczasem ziołolecznictwo oferuje wiele bezpiecznych roślinnych alternatyw, które skutecznie uzupełniają farmakoterapię.

Najlepsze efekty daje łączenie standardowych leków (np. kortykosteroidów donosowych czy antybiotyków) ze sprawdzonymi ziołami obniżającymi stany zapalne i nawilżającymi suche błony śluzowe. Wśród najskuteczniejszych wymienić należy:

 • Szałwię
 • Tymianek
 • Miętę pieprzową
 • Rumianek
 • Babkę lancetowatą

Zioła te z powodzeniem zastępują miejscowe krople do nosa na zatoki, a dodatkowo wzmacniają organizm i poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego. Dlatego warto wypróbować je profilaktycznie jesienią i zimą, aby zmniejszyć ryzyko sezonowych infekcji górnych dróg oddechowych.

Szałwia rozgrzewa i osusza zatoki

Jedną z najcenniejszych zalet szałwii jest to, że zarówno rozgrzewa, jak i osusza nadmiernie wilgotne śluzówki nosa oraz zatok przynosowych. Dzięki parowaniu nad gorącym wywarem ze szałwii ciepło i olejki eteryczne głęboko penetrują zatkane zatoki, oczyszczając je z zalegającej wydzieliny.

Związki czynne zawarte w szałwii jednocześnie obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszając miejscowy stan zapalny i przekrwienie. To z kolei ogranicza nadprodukcję wodnistego śluzu i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny rozrzedzonej przez parę wodną.

Dzięki synergii olejków rozgrzewających i garbników ściągających, szałwia skutecznie zmniejsza uczucie zatkania nosa oraz usuwa objawy kataru i kaszlu towarzyszące zapaleniu zatok. Stosowana regularnie zapobiega również nawrotom choroby.

Podsumowanie

Szałwia ze względu na liczne związki aktywne ma szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych. Stosowana miejscowo łagodzi objawy zapalenia spojówek, zaś w postaci inhalacji, okładów i naparów przynosi ulgę przy zapaleniu zatok. Działając przeciwzapalnie, wykrztuśnie i antybakteryjnie, jest bezpieczną alternatywą dla leków chemicznych.

Zioła na zatoki takie jak szałwia, tymianek, mięta pieprzowa czy rumianek skutecznie wspierają standardowe leczenie i łagodzą dolegliwości kataru, bólu głowy i zatkanego nosa. Stosowane profilaktycznie zmniejszają ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.

Najczęściej zadawane pytania

Szałwię w problemach z zatokami można stosować w postaci wywaru do płukania jam nosa, inhalacji z olejkiem szałwiowym czy naparu do picia. Skuteczne są też tabletki ze standaryzowanymi wyciągami lub nalewka z zielem szałwii przyjmowana doustnie.

Przy leczeniu ostrego stanu zapalnego zatok zwykle zaleca się stosowanie szałwii 2-3 razy dziennie przez minimum 2 tygodnie. W przypadku nawracających zapaleń, można kontynuować kurację jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów.

Szałwię należy stosować ostrożnie w przypadku wrzodów żołądka, przerostu prostaty, padaczki oraz u dzieci i kobiet w ciąży. Nie są znane poważniejsze interakcje z innymi lekami, ale przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem.

Szałwia uznawana jest za zioło ogólnie bezpieczne i tolerowane przez większość osób. Sporadycznie mogą wystąpić takie objawy jak lekkie zawroty głowy, suchość w ustach czy rozstrój żołądka, jednak są one niezbyt częste i zazwyczaj łagodne.

Za terapeutyczne działanie szałwii na zatoki odpowiadają głównie występujące w niej flawonoidy, garbniki, gorycze oraz olejki eteryczne, które wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące podrażnione błony śluzowe.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Akwariowa Rybka Krzyżówka - Rybki Akwariowe Krzyżówka
 2. Ciekawostki piłki nożnej: pierwsza piłka do gry
 3. Szczypce warsztatowe - budowa i zastosowanie: małe szczypce krzyżówka
 4. Najlepsze tłuszcze do smażenia - zdrowy wybór dla Twoich potraw
 5. Atak hipoglikemii u psa - skuteczne metody leczenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta szulc
Marta szulc

Jestem Martą i uwielbiam wypoczynek. Najlepiej czuję się na łonie natury - w lesie, nad jeziorem lub w górach. Odpręża mnie szum drzew i śpiew ptaków. Chętnie jeżdżę na wycieczki rowerowe lub piesze, aby podziwiać piękne widoki. Po całym dniu aktywności lubię usiąść przy ognisku i delektować się ciszą.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły